Britská rocková skupina Rolling Stones vystoupí 25. března zdarma v kubánské metropoli Havaně. S odvoláním na kapelu o tom informovala agentura AP.

Koncert bude největší akcí svého druhu na Kubě od nástupu komunistického režimu v roce 1959 a podle agentury Reuters má být nafilmován. Vystoupení se odehraje na polích za havanskou sportovní halou Coliseo de la Ciudad Deportiva.

"Během naší dlouhé kariéry už jsme hráli na různých zvláštních místech, ale show v Havaně pro nás bude mezníkem a doufáme, že i pro všechny naše přátele na Kubě," uvedla kapela v prohlášení.

Věhlasní „Stouni", kteří jsou od začátku února na turné po Latinské Americe, v Havaně vystoupí tři dny po návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy – rovněž první svého druhu od roku 1928. Očekává se, že koncert přiláká masy fanoušků.

Komunistický režim po více než půlstoletí na Kubě pronásledoval mladé lidi mimo jiné i za poslech rockové muziky, kterou považoval za nástroj západního imperialismu.

V posledním roce se výrazně zlepšily vztahy mezi Kubou a Spojenými státy. Obě země loni v létě po půlstoletí obnovily diplomatické vztahy a Washington zmírňuje i řadu restrikcí vůči Kubě, i když hospodářské embargo z počátku 60. let stále platí.

Rolling Stones zahájili latinskoamerické turné nazvané America Latina Ole 3. února v Santiagu de Chile, zakončit by ho měli 17. března v Mexiku.

Jako symbol politických změn byl vnímán i koncert Rolling Stones v bývalém Československu v srpnu 1990. Ten byl též prvním svého druhu na českém území, kde byli příznivci rockové hudby komunistickým režimem perzekvováni.

Půl roku po sametové revoluci přilákali Britové na pražský Strahov téměř 100 tisíc lidí včetně prezidenta Václava Havla, který je předtím přijal na Pražském hradě.

"Hi, I'm Mick Jagger. Kameny se valí do Prahy," zval fanoušky tehdy na koncert zpěvák a frontman skupiny v oficiálním klipu.

Na plakátech se symbolem kapely – vyplazeným jazykem – se objevil slogan "Tanks Are Rolling Out, The Stones Are Rolling In" (Tanky odjíždějí, Stouni přijíždějí), s odkazem na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a jejich odchod po sametové revoluci. Do Česka pak Rolling Stones přijeli ještě několikrát.

Rolling Stones vtrhli na hudební scénu v roce 1962 jako drsnější protipól k "slušňáckým" Beatles a postupně si vybudovali pověst jedné z nejslavnějších rokenrolových skupin všech dob.

Kromě hitů, jež vyšly na třech desítkách studiových alb či řadě kompilací, kapelu proslavily i četné skandály včetně potíží se zákonem kvůli drogám či osobní hádky.

Největší popularity dosáhli Rolling Stones na přelomu 60. a 70. let s alby Beggar's Banquet (1968), Let It Bleed (1969), Sticky Fingers (1971) či Exile On Main Street (1972). První album vydali v roce 1964.

Související