Praha by mohla sedm významných akcí podporovat přímo z rozpočtu. Radní pro kulturu Jan Wolf za KDU-ČSL a Trojkoalici to řekl na středečním jednání výboru pro kulturu.

Na jednání rady chce Wolf připravit materiál, který do sedmičky významných akcí zařadil Pražské jaro, Febiofest, Designblok, Signal, United Islands, Letní a Lední Letnou a běžecký maraton.

Ve víceletých a ročních grantech na kulturu hlavní město rozděluje asi 300 milionů korun, další akce podporuje formou partnerství.

Těchto sedm akcí už město letos podpořilo 15 miliony korun od organizace Prague City Tourism na marketing a propagaci. Výbor ve středu přidělil pět milionů korun pro Signal festival, jeho rozhodnutí musí ještě schválit rada.

Festival loni navštívilo více než 460 tisíc lidí, poprvé byl vstup placený. Letos se Signal uskuteční v polovině října.

Bez grantové podpory Prahy letos zůstal filmový festival Febiofest. Jeho prezident Fero Fenič v úterý obdržel čestné občanství Prahy.

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest uvede od 17. do 25. března deset filmů s českou účastí a pozve zájemce na výstavu reprodukcí kreseb polské filmové legendy Andrzeje Wajdy. Loni snímky vybrané Febiofestem vidělo přes 62 tisíc diváků.

Mezi sedmi vybranými akcemi je také hudební festival Pražské jaro. Návštěvnost předchozího 70. ročníku byla přibližně 93 procent a za vstupenky lidé utratili zhruba 23 milionů korun. Ještě v roce 2010 byla návštěvnost kolem 83 procent.

Rozpočet festivalu se pohybuje mezi 80 až 85 miliony korun. Letos bude od 7. května do 5. června.

Kolem 60 tisíc lidí zavítalo v posledních letech také na Designblok. Letos bude festival designu a módy opět na holešovickém výstavišti, v termínu od 27. října. Loni byly instalace a výstavy na více než 70 místech.

Přibližně stejnou návštěvnost jako Designblok měl loni také dvanáctý ročník hudebního festival United Islands. Vstup na všechny festivalové akce byl zdarma.

Letos přehlídka proběhne mezi 23. a 25. červnem, k tradičnímu Střeleckému, Dětskému ostrovu nebo Kampě plánuje přidat nové lokace, například Žofín, Petřínské sady a park Portheimku.

Podporu města získal také festival nového cirkusu a divadla Letní Letná a jeho zimní varianta Lední Letná. Letos bude letní část v Letenských sadech na přelomu srpna a září, loni ji navštívilo přes 38 tisíc lidí.

Jediná sportovní akce v magistrátním výběru, pražský maraton, každoročně v květnu přiláká do ulic asi 10 tisíc běžců včetně zahraničních.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist