Novým hudebním ředitelem Opery Národního divadla se od 1. srpna stane dirigent Jaroslav Kyzlink. Funkce hudebního ředitele Státní opery se od téhož data ujme německý dirigent Andreas Sebastian Weiser.

Od příštího týdne začnou oba muži připravovat příští sezonu a přebírat funkce jako designovaní ředitelé, jak ve čtvrtek informoval mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Kyzlink nahradí Roberta Jindru, který odstoupil z funkce v polovině roku 2014. Důvodem údajně byly neshody s uměleckým ředitelem Opery ND Petrem Kofroněm, který funkci hudebního ředitele Opery ND dočasně zastává.

"Nepřicházím do neznámého prostředí, se souborem spolupracuji jako dirigent pravidelně a doufám, že se nám společně podaří využít vzájemnou náklonnost k náročné každodenní práci a naplňování odkazu předchozích generací umělců, kteří Operu Národního divadla během let formovali," uvedl Kyzlink.

Ten pochází z Brna, kde vystudoval dirigování sboru a orchestru na Janáčkově akademii múzických umění.

Andreas Sebastian Weiser nastoupí místo hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse, který na začátku letošního roku oznámil, že koncem března z osobních důvodů odejde z funkce. S Národním divadlem bude dál spolupracovat jako dirigent představení Madama Butterfly a Aida.

"Jmenování hudebním ředitelem Státní opery je pro mě mimořádným oceněním. Jsem přesvědčen, že opera je na jedné straně uměním, ale na druhé straně rovněž způsobem života. Proto se těším na setkání s mnoha jedinečnými lidmi, kteří se upsali této velkolepé umělecké formě a neustále jí dávají nové impulzy," podotkl ke svému jmenování absolvent Vysoké školy umění v Berlíně Weiser.

Ten v tuzemsku spolupracuje například s Filharmonií Hradec Králové a Českým komorním orchestrem.

"I přes velmi krátký čas se podařilo najít vyzrálé hudební osobnosti pro prestižní posty. Vítám je v rodině Národního divadla a přeji jim elán a radost z tvůrčí práce ve prospěch diváků a jejich nejvyšších uměleckých očekávání," uvedl ředitel ND Jan Burian.

Funkční období vedení operního souboru je shodné s mandátem ředitele ND, tedy do konce sezony 2019. Na pozici ředitelky opery působí Silvia Hroncová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist