Katarská mediální společnost BeIN Media Group koupila americké filmové studio Miramax, které stojí za snímkem Pulp Fiction režiséra Quentina Tarantina nebo muzikálovým hitem Chicago. Finanční podmínky transakce firmy nezveřejnily.

Server Deadline.com spočítal, že filmy vyrobené Miramaxem získaly dohromady 282 oscarových nominací, z nichž 68 proměnily.

BeIN, která na Blízkém východě a v severní Africe provozuje sportovní a filmové televizní kanály, převzala společnost Miramax od skupiny investorů zahrnující katarský státní investiční fond Qatar Investment Authority.

Miramax v roce 1979 založili bratři Bob a Harvey Weinsteinové. Roku 1993 jej prodali Walt Disney Company za 60 milionů dolarů.

Tato společnost následně Miramax roku 2010 prodala za odhadovaných 660 milionů dolarů investiční skupině, v níž kromě podnikatele Rona Tutora figurovala investiční firma Colony Capital a katarský státní investiční fond Qatar Investment Authority. Tutor později svůj podíl přeprodal Kataru.

Podle agentury AFP se Colony Capital a katarský fond snažily Miramax prodat poslední rok, žádali za něj ale částku okolo jedné miliardy dolarů. Není zřejmé, zda BeIN Media Group nyní Miramax koupila za tento, nebo nižší obnos.

Server Variety.com uvedl, že Miramax dnes v americké Santa Monice, Londýně a v Asii zaměstnává zhruba 120 lidí.

Dnes má Miramax ve svém archivu více než 700 titulů a vlastní práva ke stovkám hollywoodských filmů, jako jsou Deník Bridget Jonesové, Zamilovaný Shakespeare, Tahle země není pro starý či Anglický pacient.

Společnost BeIN uvedla, že Miramax bude nadále fungovat jako nezávislé filmové a televizní studio. Letos se má podílet na financování a distribuci několika celovečerních filmů, včetně snímků Dítě Bridget Jonesové a Santa je úchyl 2, uvedla agentura Reuters.

Související