Na nedělní aukci v Praze se za 14,1 milionu korun bez aukčních poplatků prodal obraz Josefa Čapka nazvaný V červnu (Kraj). Jedná se tak o dosud nejdráže prodaný Čapkův obraz v Česku, uvedl ředitel galerie a aukční síně European Arts Albert Trnka.

Velkoformátový olej V červnu pochází z roku 1938 a zobrazuje slunečnou krajinu s oblíbeným autorovým tématem dětského světa.

Čapkova krajina měla vyvolávací cenu devět milionů. Na obraz přihazovalo pět dražitelů, kteří vyhnali cenu ještě o pět milionů výš. "Je to nejdražší Čapkův obraz, nejdražší krajina a překonal i loňský nejdražší obraz vůbec," zdůraznil Trnka.

Olejomalba o rozměrech 51 na 150 centimetrů má podle odbornice na Čapkovo dílo Pavly Pečínkové v souboru malířské tvorby Josefa Čapka významné postavení, a to nejen pro výjimečný panoramatický formát.

"Čapek zde spojil několik klíčových ikonografických prvků příznačných pro období 30. let," sdělila.

Obraz ukazuje jednak dětský svět, který podle ní Čapka fascinoval, hravost a svobodu symbolizovanou motýly či postavu muže související zřejmě s Čapkovou filozofickou prózou Kulhavý poutník z roku 1936.

"Mimořádně důležitá je pak figura sedící ženy, která předjímá leitmotiv Čapkova posledního cyklu olejů, dodatečně nazvaného Touha (1938-1939). Motiv venkovanky symbolicky oblečené v barvách trikolory uplatnil Čapek vzápětí jako alegorii ohrožené vlasti a během několika měsíců jej zopakoval v desítkách variací své jedinečné obrazové litanie," uvedla.

Obrazy Josefa Čapka se na aukcích prodávají poměrně často, jejich ceny se ale drží níže než například díla Emila Filly, Josefa Šímy nebo Toyen. K dražším Čapkovým obrazům patří třeba Král Lear, pocházející z majetku hereckého rodu Vydrů, vydražený v květnu 2012 za 6,3 milionu korun, o rok dříve se Žena s deštníkem prodala za 3,1 milionu.

V listopadu 2014 pak byl obraz Hra s motivem hrajících si dětí přiklepnut zájemci za 3,2 milionu a v květnu 2013 Čapkovu Krajinu v dešti vydražili za 2,9 milionu.

Dosud nejdražším dílem Josefa Čapka prodaným v aukci v České republice byl jeho obraz Děvče v růžových šatech z roku 1916. Ten v září 2007 našel majitele za 12 milionů korun bez aukční přirážky.

Za sumu o málo vyšší bylo v červnu 2011 vydraženo i oboustranné plátno Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920, ovšem v Londýně. Vítězná nabídka činila 470 tisíc liber, tehdy téměř 13 milionů korun.

V únoru 2013 se také v Londýně vydražil dvojobraz Kubistická krajina a Rozjímání za 265 250 liber, v přepočtu 7,8 milionu korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist