Největšími výstavními projekty Galerie Středočeského kraje letos budou přehlídka solitéra české výtvarné scény Pavla Brázdy, ukázka současného slovenského umění a expozice ukazující dětskou tematiku v díle Josefa Čapka.

Novinkou pro návštěvníky bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře bude Kulturní léto v GASK. To od července do září na vodním pódiu v zahradách, které přiléhají k areálu galerie, nabídne hudbu a dětské divadlo.

Výstava Pavla Brázdy, jež se koná u příležitosti autorových letošních devadesátin, začala již 27. února. Představuje ohlédnutí za Brázdovým životním dílem, zahrnuje ale i nejnovější práce – digitální tisky na plátně.

"Pavel Brázda čelil těm nejdrsnějším poválečným poměrům a zůstal vždy u toho, že člověk má stát za svou pravdou. To je jeho krédo. Nikdy se neupsal ani progresivním tendencím, avantgardě, ani akademickým tendencím, šel vlastní cestou, je pozorovatel a kritik života moderního člověka," řekl kurátor galerie GASK Richard Drury.

V červnu začne výstava nazvaná XXL, která se zaměří na současné slovenské výtvarné umění. Představí nejvýznamnější slovenské umělce prostřednictvím slovenských, českých i zahraničních teoretiků a historiků umění. Reprezentativní výstava se bude konat u příležitosti slovenského předsednictví Evropské unii.

Zásadní přínos bratří Čapků pro rozvoj dětské literatury připomene výstava Ty děti si pořád hrají. Měla by také vyzdvihnout význam inspirace dětským světem v jejich díle.

Podstatnou součástí výstavy, která začne v říjnu, bude rozsáhlý interaktivní prostor. Doplní ji také komentované prohlídky, přednášky i dílny pro děti všech věkových kategorií.

V letošním programu GASK je dále výstava Dalibora Smutného, čerstvého laureáta ocenění Grafika roku, který pracuje dnes málo používanou technikou mezzotinty, Ze sbírek GASK se připravuje jiná výstava z díla Aleny Kučerové, která od 60. let pracuje svébytnou a ojedinělou technologií perforace.

V květnu galerie představí Jakuba Špaňhela – ukázky jeho grafické tvorby z posledních 15 let doplní několik Špaňhelových obrazů, které vystavené grafiky iniciovaly. GASK představí i autorskou dvojici konceptuálních fotografů Lukáše Jasanského a Martina Poláka.

Krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek za KSČM řekl, že letošní provozní příspěvek na činnost pro GASK ve výši 35 milionů korun doplní navýšení o mzdy, o němž by mělo rozhodnout dubnové zastupitelstvo. Plánovaná letošní patnáctimilionová investiční dotace umožní výstavbu veřejných toalet v bastionu v zahradách a obnovu historického průchodu od zahrad k náměstí Národního odboje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist