Premiér Bohuslav Sobotka za ČSSD podporuje vznik koncertního sálu v Brně, který chce město za 1,3 miliardy korun vybudovat. Na společném jednání Sobotky s ministrem kultury Danielem Hermanem za KDU-ČSL, brněnským primátorem Petrem Vokřálem za ANO a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem za ČSSD zástupci všech stran deklarovali, že mají společný zájem najít dohodu na vybudování Janáčkova kulturního centra.

O výši finanční podpory se nemluvilo, vznikne ale pracovní skupina, která připraví podklady pro jednání vlády.

Skupina bude složená ze zástupců ministerstva kultury, financí a také z Jihomoravského kraje a města Brna. "Úkolem skupiny je využít dosavadní výsledky činnosti na projektu Janáčkova kulturního centra a do poloviny tohoto roku připravit materiál, který ministr kultury předloží na jednání vládního kabinetu," uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Kraj a město budou nyní jednat o vzájemné spolupráci na uskutečnění projektu včetně finanční kooperace. "Vláda bude hledat možnosti, jak finančně pomoct realizovat tento kulturní projekt, který má velký význam nejen z pohledu Brna a Jihomoravského kraje, ale i z hlediska celé České republiky," řekl Sobotka.

Centrum by mělo být domovským místem brněnské filharmonie. "Orchestr opravdu potřebuje odpovídající prostory. Nemá kde zkoušet a hrát velké skladby. Nehledě na to, že sem nemůžeme zvát špičkové zahraniční umělce, protože je jednoduše není kam zvát," řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O koncertním sálu v Brně se dlouho jen mluvilo, nikdy na něj ale nebyly peníze. Po nástupu nové koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ se však daly věci do pohybu. Primátorův náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan z Žít Brno, který se o posun v projektu zasadil, už dříve řekl, že si stavba vyžádá 1,3 miliardy korun. Brno do toho podle něj může vložit zhruba půl miliardy korun.

Sál by měl být hotový v roce 2019 a nabídne 1250 míst. V současnosti na rohu Besední a Veselé ulice, kde vznikne, skončil záchranný archeologický průzkum. Ve čtvrtek by místo měly obsadit stavební stroje, které začnou v první etapě stavět podzemní garáže. Stavbu samotného centra chce město začít koncem příštího roku.