V České republice bude poprvé k vidění obraz Klanění pastýřů světoznámého manýristy El Greka. Do Olomouce jej zástupci tamního Muzea umění dovezou z věhlasného Metropolitního muzea v New Yorku.
Půjde o výměnu za zápůjčku světoznámého Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství.
Datum dovezení zhruba půldruhého metru vysokého obrazu z let 1605 až 1610 španělského manýristy nemohou zástupci muzea z bezpečnostních důvodů sdělit. El Grekův obraz Klanění pastýřů bude však v červnu součástí oslav desátého výročí otevření Arcidiecézního muzea Olomouc, které je součástí Muzea umění.
"Je to pro nás velká čest a současně potvrzení renomé, protože jsme i jedním z nejvýznamnějších světových muzeí vnímáni jako důvěryhodný a významný partner," uvedl ředitel muzea Michal Soukup.
Do Metropolitního muzea v New Yorku se již v polovině února stěhoval z kroměřížského zámku světoznámý obraz Apollón a Marsyas. Slavný renesanční malíř Tiziano Vecelli na něm začal pracovat ve svých 65 letech a rozměrné plátno dokončil až v roce své smrti, tedy v 91 letech.
Obraz bývá označován za nejhodnotnější dílo v České republice. Vystavené je od 2. března v Met Breuer, nově otevřené budově muzea, kterou navrhl architekt Marcel Breuer.
Arcibiskupství bude restaurovat obrazy z kroměřížského zámku, projekt hradí norské fondy - čtěte ZDE
Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je zápůjčka mimořádnou příležitostí pro prezentaci České republiky.
"Tizianův obraz je dílo světového významu a zájem o jeho zapůjčení má mnoho galerií. Nelze všem vyhovět, protože časté přemísťování by obrazu uškodilo. Zapůjčení do Metropolitního muzea je ovšem výjimečnou událostí. Je to mimo jiné reprezentace naší vlasti a naší péče o kulturní památky a snad také pozvánka pro americké turisty k návštěvě Kroměříže," uvedl arcibiskup Graubner.
Tizianův obraz do New Yorku necestoval sám. Doprovázel jej další unikát z kroměřížských arcibiskupských sbírek – dvojportrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie (1632-1634), jehož autorem je vlámský barokní malíř Anthonis van Dyck.
Obraz je podle ředitele Soukupa vystaven v muzeu Frick Collection. "Význam kroměřížského obrazu dokládá skutečnost, že jej pořadatelé použili na pozvánce," dodal Soukup.
Muzeum umění Olomouc je třetí největší institucí svého druhu v České republice. Spravuje tři pracoviště - Arcidiecézní muzeum Olomouc, Arcidiecézní muzeum Kroměříž a Muzeum moderního umění. Pečuje téměř o 200 tisíc sbírkových předmětů starého, moderního a současného umění z vlastních sbírek a ze sbírek olomouckého arcibiskupství.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist