V České republice bude poprvé k vidění obraz Klanění pastýřů světoznámého manýristy El Greka. Do Olomouce jej zástupci tamního Muzea umění dovezou z věhlasného Metropolitního muzea v New Yorku.

Půjde o výměnu za zápůjčku světoznámého Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

Datum dovezení zhruba půldruhého metru vysokého obrazu z let 1605 až 1610 španělského manýristy nemohou zástupci muzea z bezpečnostních důvodů sdělit. El Grekův obraz Klanění pastýřů bude však v červnu součástí oslav desátého výročí otevření Arcidiecézního muzea Olomouc, které je součástí Muzea umění.

"Je to pro nás velká čest a současně potvrzení renomé, protože jsme i jedním z nejvýznamnějších světových muzeí vnímáni jako důvěryhodný a významný partner," uvedl ředitel muzea Michal Soukup.

Do Metropolitního muzea v New Yorku se již v polovině února stěhoval z kroměřížského zámku světoznámý obraz Apollón a Marsyas. Slavný renesanční malíř Tiziano Vecelli na něm začal pracovat ve svých 65 letech a rozměrné plátno dokončil až v roce své smrti, tedy v 91 letech.

Obraz bývá označován za nejhodnotnější dílo v České republice. Vystavené je od 2. března v Met Breuer, nově otevřené budově muzea, kterou navrhl architekt Marcel Breuer.

Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je zápůjčka mimořádnou příležitostí pro prezentaci České republiky.

"Tizianův obraz je dílo světového významu a zájem o jeho zapůjčení má mnoho galerií. Nelze všem vyhovět, protože časté přemísťování by obrazu uškodilo. Zapůjčení do Metropolitního muzea je ovšem výjimečnou událostí. Je to mimo jiné reprezentace naší vlasti a naší péče o kulturní památky a snad také pozvánka pro americké turisty k návštěvě Kroměříže," uvedl arcibiskup Graubner.

Tizianův obraz do New Yorku necestoval sám. Doprovázel jej další unikát z kroměřížských arcibiskupských sbírek – dvojportrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie (1632-1634), jehož autorem je vlámský barokní malíř Anthonis van Dyck.

Obraz je podle ředitele Soukupa vystaven v muzeu Frick Collection. "Význam kroměřížského obrazu dokládá skutečnost, že jej pořadatelé použili na pozvánce," dodal Soukup.

Muzeum umění Olomouc je třetí největší institucí svého druhu v České republice. Spravuje tři pracoviště - Arcidiecézní muzeum Olomouc, Arcidiecézní muzeum Kroměříž a Muzeum moderního umění. Pečuje téměř o 200 tisíc sbírkových předmětů starého, moderního a současného umění z vlastních sbírek a ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist