Klicperovo divadlo v Hradci Králové na sobotní premiéře uvede adaptaci románu Borise Viana Pěna dní. Režírovat ji budou Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, tedy umělecké duo Skutr.

Pěna dní bude předposlední premiérou hradeckého divadla v sezoně 2015/2016.

Kukučka s Trpišovským, kteří v hradeckém divadle v minulosti režírovali Labutí jezero a Evžena Oněgina, si Pěnu dní vybrali, protože tím chtějí dovršit trilogii o lásce a vztazích.

"Titul se nám zároveň líbil i proto, že po Labutím jezeře, které je sice spojováno hlavně s Čajkovským, ale je to vlastně německý námět, a po ruském námětu Evžena Oněgina jsme mohli celou trilogii uzavřít právě Francií," uvedl Trpišovský.

Kukučka tvrdí, že se v inscenaci snažili zachovat rozmanitost a smysl pro detail, ale zároveň se pokusili více zdůraznit děj.

"Samozřejmě celý román v jeho šíři se na divadelní jeviště přenést nedá, přesto si myslím, že se ho držíme docela věrně, možná věrněji, než tomu bylo u Evžena Oněgina," uvedl Kukučka.

V hlavních rolích se divákům představí Miroslav Zavičár, Jan Sklenář a Jiří Zapletal, jejich partnerky ztvární Marie Poulová, Marta Zaoralová a Natálie Holíková.

Autorem scény je Jakub Kopecký, kostýmy vznikly podle návrhů Simony Rybákové, hudbu si vzali na starost David Smečka a skupina Mastix, jejíž hudební produkce bude součástí představení.

Pěnu dní napsal Boris Vian v roce 1947, většího ohlasu dílo dosáhlo v 60. letech a od té doby se dočkalo řady činoherních, ale také muzikálového či filmového zpracování.

Klicperovo divadlo připravilo na sezonu 2015/2016 sedm premiér, jako první uvedlo v polovině října hru Františka Langera z roku 1925 Periférie v režii Davida Šiktance.

Poslední má být 21. května dosud neuvedená hra Davida Drábka nazvaná Unisex.