Nejdůležitější aspekty vývoje Pražského Quadriennale, tedy mezinárodní přehlídky divadla a scénografie, od roku 1999 zhodnotí sympozium, které se od 17. do 18. března uskuteční v Divadle Archa.

Upozorní, jak se PQ za poslední dvě dekády proměnilo od scénografické výstavy v kulturní událost zahrnující živé performance, semináře a interaktivní expozice. Nabídne též obecnější zamyšlení nad vývojem scénografie.

Podle mluvčí sympozia Petry Filsakové se organizátoři zaměří na budoucí směřování PQ a přípravu koncepce pro rok 2019, kdy se uskuteční 14. ročník této přehlídky světové scénografie a divadelního prostoru.

Na ten minulý, který se poprvé konal v centru Prahy – na čtyřiceti místech v trojúhelníku mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem –, přišlo přes 100 tisíc návštěvníků. V desítkách expozic svá díla prezentovali umělci ze 78 zemí.

Organizátoři zaznamenali 5930 akreditovaných profesionálů, studentů a hostů z 90 zemí.

"Hlavním cílem a posláním sympozia je zhodnocení uplynulých patnácti let. Z toho by mohla vzejít odpověď na otázku, jak bude vypadat další ročník," komentovala to nová umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová.

Upozornila, že od svého vzniku v roce 1967 prošla tato světová přehlídka mnoha změnami, a to jak z hlediska programu a koncepce, tak i celkového rozsahu.

Scénografie v tom nejširším pojetí přesahuje do několika uměleckých oborů – od vytváření performativního prostředí přes osvětlení, zvuk a návrhy kostýmů až po využití multimédií a site-specific projektů.

Vzhledem k tomu, že každá z těchto disciplín prochází výraznými změnami, musí na ně jako na scénografický celek reagovat i PQ.

Odborná diskuse bude rozdělena do několika bloků, které mají shrnout základní problematiku scénografie, divadelního prostoru a architektury a vyvolat diskusi o specificích národních expozic, budoucnosti a transformaci této přehlídky.

Mezi řečníky sympozia budou divadelní teoretici, kurátoři národních expozic i dlouholetí spolupracovníci. Výstupem sympozia má být publikace, která bude zájemcům k dispozici na webových stránkách PQ. 

Pražské Quadriennale pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav. Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie.

Rozpočet minulého ročníku činil na čtyřleté období 63 milionů korun. Ministerstvo kultury poskytlo 34 milionů. Spolu s tím, co vkládají zahraniční partneři, se celková částka blížila ke 100 milionům korun.

Studie agentury Economic impacT ukázala, že PQ přináší státu dvakrát více, než kolik činí státní dotace. Každá koruna z rozpočtu přehlídky vygenerovala v roce 2011 téměř šest korun na obratu české ekonomiky a dvě koruny na HDP. Dotace pražského magistrátu i ministerstva kultury se městu a státu vrátily ve formě daní a místních poplatků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist