„Je to na cestě, cítím, že se to blíží,“ řekl HN na festivalu v Berlíně Guillaume De Seille, který se stará o mezinárodní prodeje snímku Já, Olga Hepnarová. Mluvil o prodejích práv do zahraničí.
Filmu, který bude mít tento pátek českou premiéru na Febiofestu, se už nyní mezinárodně daří. Kromě koprodukčních zemí, Francie a Polska, se prodal například do Velké Británie a Irska, o prodeji se jedná třeba v USA či Brazílii a promítat jej chtějí festivaly od Mexika po Austrálii či Hongkong.
Febiofest uvede Olgu Hepnarovou v soutěži evropských debutů a druhých filmů, nejde však o jediný mezinárodně úspěšný český snímek této sekce. Tedy ten druhý je česko-slovenský, lépe řečeno slovensko-český. Jmenuje se Eva Nová, jde o první hraný film dokumentaristy Marka Škopa a loni na podzim získal cenu kritiky na festivalu v Torontu.
Oba tyto portréty skutečných žen z československé historie mají společné především to, že svou kvalitou překonávají prostor mezi Krkonoši a Tatrami. Vražedkyně Hepnarová i bývalá socialistická herečka Nová, bojující s alkoholismem, nesloužily tvůrcům jako námět pro klasický životopisný film.
Eva Nová
Scénář a režie: Marko Škop
Projekce na Febiofestu: 19., 20. a 21. března
AČFK, česká distribuční premiéra 24. března
Škop i autoři Hepnarové, tedy Petr Kazda a Tomáš Weintreb, zúročili zkušenosti z dokumentární tvorby. Oba filmy však vedle odpozorovaných či nastudovaných detailů vynikají i svébytným režijním konceptem.
„Chtěli jsme hlavně vyjádřit, že Olga nebyla schopná lásky,“ komentoval přístup k postavě Hepnarové režisér Weintreb a dodal, že sexuální a lesbické motivy ve filmu pro ně byly zcela přirozené. „Ve vztahu se ženami byla opravdu divoká, její problém byl, že si nebyla schopna najít trvalejší vztah.“
A o nemožnosti nápravy zpřetrhaných vazeb vypráví i film Eva Nová, místy strhující dílo s jasným konceptem, v němž každý pohled tváře do kamery působí jako přesně promyšlená a funkční volba, nikoliv jako prohřešek proti filmařským pravidlům.
Vedle obou snímků, které se umí dostat pod kůži svým nesnadným protagonistkám, letošní Febiofest zavedl i celou novou sekci Česká stopa. Jde o další projev toho, že narůstá počet podobných českých filmů, které v tuzemsku dlouho chyběly – filmů, které mnohdy vznikají v evropských koprodukcích a které svými tématy i kvalitou patří do Evropy.
Z pětice filmů v České stopě největší pozornost přitahuje tuzemská premiéra nového snímku Petra Václava Nikdy nejsme sami. Ten byl též ve světové premiéře uveden na festivalu v Berlíně.
„Mě nezajímá dělat film jako produkt, baví mě objevovat jak po formální stránce, tak i lidsky. Kdyby mě nebavilo pracovat s lidmi, můžu psát romány,“ řekl HN režisér Václav, který tentokrát natočil výrazně jiný film, než byla jeho předchozí Cesta ven.
Jeho nový snímek rovnou měrou sleduje osm hrdinů a dojde v něm na dolary i krev. Díky filmu se romští herci, které Václav objevil pro Cestu ven, podívali na festival Berlinale, kde se jim v recenzích dostalo podobné chvály jako Karlu Rodenovi.
Zatímco Roden bývá díky svým hollywoodským rolím už dlouhá léta řazen do škatulky „euro padouch“, talentovaný Zdeněk Godla byl přirovnáván k australskému herci Eriku Banovi.
Nikdy nejsme sami
Scénář a režie: Petr Václav
Projekce na Febiofestu: 20., 21. a 22. března
Falcon, česká distribuční premiéra: 7. dubna
Febiofest jako každý rok uvede řadu ceněných zahraničních titulů, například povedené oscarové konverzační drama Spotlight o pedofilních skandálech v katolické církvi, mexický pašerácký thriller 600 mil, který byl loni v Berlíně oceněn jako nejlepší debut, či subtilní korejský snímek Teď správně, potom špatně. Ten vyhrál festival v Locarnu.
Ale ona česká stopa – s malým i velkým č – si na festivalu zaslouží možná největší pozornost. Jde o další ze signálů, že český film hledá "cestu ven" – do Evropy a dál.
Jako důkaz, že se mu daří i na pomezí žánrů, lze brát třeba zařazení česko-rakouského filmu Menandros & Thaïs do experimentální sekce Proti proudu. Dle jednoho z autorů Ondřeje Cikána jde o nejdivočejší antický film všech dob. Aby bylo zřejmé, že takový český film se v kinech moc často nevidí, si stačí pustit trailer.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist