Pražské divadlo Studio Hrdinů v sobotu večer uvede premiéru hry autora a režiséra Davida Jařaba nazvané Bílí psi a černý kočky.

V místy nadreálně laděném detektivním příběhu o vině a nevině autor zkoumá své velké téma, takzvaný mentální fašismus. Na jevišti se objeví Maxime Mededa, Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Eliška Mesfin Boušková a Jindřiška Křivánková.

Cesta k předsudkům a podléhání rasovým stereotypům je podle tvůrců jednoduchá – podobně jako základ příběhu inscenace. Afričan Akin Musa ve své vlasti ztratil ženu a dítě a nyní "v srdci Evropy" navázal nový vztah s běloškou.

Jednoho dne policie nalezne jeho partnerku mrtvou a on spíš než na svůj žal musí myslet na to, jak se obhájit. Atmosféra v cele předběžného zadržení je o to tíživější, že v proudu vzpomínek a výčitek se hrdinovi zjevuje jeho mrtvá africká žena.

Jde o protagonistův vnitřní hlas, jenž zpochybňuje hodnoty evropského štěstí a úspěchu, za kterými se vydal.

David Jařab má k tématu postkoloniálního světa zvláštní vztah, zabýval se jím už v inscenaci Srdce temnoty, kterou uvedl v pražském Divadle Komedie.

Svým nynějším textem chtěl prý pohlédnout na jeden tragický osud člověka. "Bílí psi a černý kočky se tak nedotýkají v ničem konkrétním dnešní situace, přesto k ní, doufám, hovoří jasným hlasem," podotkl k inscenaci.

„Události kolem hlavní postavy a jeho ženy jsou inspirovány částečně rozhovory, které jsem vedl s Maximem Mededou a Eliškou Bouškovou o událostech v jejich rodinách. Dělám to obvykle, protože vím, že herci se pak emocionálně opírají o věci, kterým rozumějí a jsou jim blízké,“ dodal Jařab v rozhovoru pro Český rozhlas.

Divadlo

Bílí psi a černý kočky

Režie: David Jařab

Premiéry 19. a 20. března, nejbližší reprízy 6. a 11. dubna

Studio Hrdinů, Praha

Jařab již od studií spolupracoval s brněnským HaDivadlem, kde se časem stal členem vedení a nakonec uměleckým šéfem. Pak s Dušanem Davidem Pařízkem vedl pražské Divadlo Komedie.

Po rozpadu této scény Jařab režíroval například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Divadle Na zábradlí a na Nové scéně Národního divadla. V posledních letech pracuje jako režisér, autor i scénograf na Slovensku.

Jařab je autorem několika celovečerních hraných snímků i dokumentů. Věnuje se pedagogické činnosti na katedře režie pražské FAMU a publikuje.