Hlavní cenu a titul Grand designérka roku 2015 si ze sobotního předávání výročních cen Czech Grand Design odnesla módní návrhářka Liběna Rochová. Za své modely inspirované tvorbou umělce Milana Grygara dostala ocenění za nejlepší design i cenu v kategorii Módní designér roku.

Rochová se stala druhou návrhářkou v historii Czech Grand Design, jež dostala hlavní cenu.

Objevem roku se stala dvojice Markéta Držmíšková a Petr Hák, titul získali za kolekci porcelánu a úložný systém Sequence. Oceněn in memoriam byl architekt a designér Bořek Šípek, jenž vstoupil do Síně slávy.

Trofejí, kterou si vítězové odnesli, byl parfém ve speciálním skleněném objektu. Ten pro jubilejní desátý ročník cen vytvořil loňský hlavní vítěz, studio Dechem Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka ve spolupráci se sklárnou Moser. Na vytvoření ceny pro příštího vítěze dostává Liběna Rochová 100 tisíc korun.

"Připadám si jako Leonardo di Caprio," řekla čtyřiašedesátiletá designérka a pedagožka v narážce na četné nominace na filmového Oscara, které známý herec proměnil až letos.

Rochová byla na designovou cenu nominována pětkrát. Se svou oceněnou kolekcí nazvanou Partitury sklidila v loňském roce velký úspěch. Design jejích modelů je inspirovaný obrazy Milana Grygara.

"Jsou nejlepším příkladem autorské módy, která nepodléhá trendům, sezonnosti a módnímu prostředí," konstatovala Akademie designu ČR, která o udílení cen rozhoduje.

Za nejlepší produktový design si ocenění odneslo renomované studio Olgoj Chorchoj, které tvoří designérská dvojice Michal Froněk a Jan Němeček. V roce 2011 dostali hlavní cenu, letos akademie ocenila jejich skleněná svítidla, inspirovaná světem Tima Burtona pro značku Bomma a kapesní nože Pocket pro českou značku Mikov.

Právě za kolekci nožů si odnesla cenu také firma Mikov v kategorii Výrobce roku.

Nejlepší designérkou šperku byla zvolena Helena Lukášová, původně sochařka, která vytvořila pro podzimní kolekci módní návrhářky Denisy Nové zlaté brože a šperky ve tvaru chodidel, uší, rukou a úst. Vznikly pomocí 3D tiskárny a představují věrné kopie konkrétních částí těla příbuzných autorky.

Mezi grafickými designéry zvítězili Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun za projekt TYPO 9010 – České digitalizované písmo 1990-2010.

Fotografy roku se stali Jakub Skokan a Martin Tůma ze studia BoysPlayNice a jejich snímky architektury, interiéru a produktu, zejména pro Škodu Auto.

V kategorii Obchod roku je vítězem nově otevřené Nanovo v centru Prahy za svoji celkovou koncepci a zaměření. Tradičně byla udělena též Cena veřejnosti, o níž rozhodovali návštěvníci přímo ve výstavě finalistů v Národním technické muzeu nebo na webu.

Nejvíce hlasů získala česká šperkařská značka Belda Factory, která slavila v loňském roce 100. výročí svého založení. Cenu získala za kolekci Český ráj, v níž designérka Viktorie Beldová pracovala s acháty a granáty typickými pro oblast Českého ráje, odkud rodinná firma pochází.

Výsledky cen Czech Grand Design 2015

 

Vítěz v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR

Olgoj Chorchoj / kolekce svítidel a poklopů TIM (Bomma), kapesní nože Pocket (Mikov)

Vítěz v kategorii Módní designér roku

Liběna Rochová / kolekce Partitury

Vítěz v kategorii Designér šperku roku

Helena Lukášová / šperky pro kolekci A/W 2015 You Are What You Wish For (Denisa Nová)

Vítěz v kategorii Grafický designér roku

Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun / projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990–2010 (vyd. BiggBoss)

Vítěz v kategorii Fotograf roku

BoysPlayNice / Fotografie Nejen Bistro (Mar.s Architects), Dům pro Markétku (Mjölk architekti), Gran Fierro (Formafatal), Škoda Superb (Dolce Vita), produktové fotografie kolekce brýlí Collection #1 (Nastassia Aleinikava)

Vítěz v kategorii Obchod roku

Nanovo / otevření nového obchodu a jeho celkový koncept

Vítěz v kategorii Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Mikov / kolekce kapesních nožů Pocket (Olgoj Chorchoj)

Vítěz v kategorii Objev roku

Markéta Držmíšková a Petr Hák / kolekce porcelánu a úložný systém Sequence

Vítěz Ceny veřejnosti

Belda Factory / kolekce Český ráj

Vítěz Grand designér roku – Cena Erste Premier

Liběna Rochová

Síň slávy

profesor Bořek Šípek, in memoriam