Více než třetina čtenářů z těch, kteří ročně přečtou alespoň jednu knihu, se dnes hlásí k četbě titulů v elektronické podobě. Nejčastěji pak tyto knihy čtou na osobním počítači nebo notebooku, zjistil krátký výzkum nazvaný Internetoví Češi jako čtenáři.

Počet čtenářů elektronických knih podle statistik roste. Z názoru oslovených ale také vyplynulo, že 87 procent z nich si stále nedovede představit čtení knih jen v elektronické podobě.

Drtivá většina čtenářů si e-knihy stahuje volně z internetu. Je to celých 93 procent, 37 procent si je na internetu kupuje a 21 procent si pro ně chodí do knihovny.

Průzkum počátkem měsíce dělala firma Nielsen Admosphere na pětistovce respondentů u příležitosti akce Březen – měsíce knihy.

"Potvrdil, že aktivní internetová populace má ke knížkám blízko a nelze říct, že lidé, kteří tráví velký čas na internetu, nečtou," uvedla Hana Friedlaenderová ze společnosti.

Nejvíce čtou knihy v elektronické podobě mladí lidé do 24 let (57 procent). Počet jejich čtenářů stoupá i s rostoucím vzděláním respondentů.

Z hlediska počtu knih, které za rok přečtou, se příslušníci internetové populace řadí z 42 procent mezi slabé čtenáře (jedna až šest přečtených knih ročně), 28 dotázaných samo sebe označilo za středně silné čtenáře (přibližně sedm knih ročně) a 18 procent mezi silné čtenáře (13 a více knih ročně).

Pouze 13 procent dotázaných se považuje za nečtenáře. Číslo koresponduje i s celostátními průzkumy, které v minulých letech opakovaně prováděl Ústav pro českou literaturu AV.

Internetová populace nejčastěji čte beletrii, má ji rozečtenou 52 procent dotázaných, více z nich jsou ženy.

Odbornou literaturu či literaturu faktu má rozečtenou 27 procent dotázaných a je mezi nimi více mužů, příručky či encyklopedie čte 22 procent respondentů.

Pokud mají internetoví uživatelé rozečtenou knihu, čte drtivá většina aspoň jednou týdně (94 procent).

Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu AV, který v letech 2007, 2010 a 2013 uskutečnil tři reprezentativní výzkumy o čtenářství, údaje doplnil o informaci, že počet aktivních čtenářů v ČR za sledovanou dobu neklesá.

Velký počet čtenářů Česko statisticky řadí ke skandinávským zemím, kde se také hodně čte. V zemi tak není moc čtenářů častých, pravidelných, ale hodně čtenářů vášnivých, kteří přečtou 55 knih ročně, uvedl.

Podle Trávníčka z výzkumu v celé populaci vyplývá, že na osobním počítači či notebooku čte 44 procent lidí – tedy i těch, které nelze řadit k internetové populaci, což je podle Hany Friedlaenderové z Nielsen Admosphere ten, kdo užívá internet denně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist