Deník Rivky Lipszycové, který si polská židovská dívka psala v okupovaném lodžském ghettu, bude v úterý večer představen v Maiselově synagoze v Praze. Zápisy z let 1943 a 1944 poprvé vyšly v USA v roce 2014, v češtině je nyní vydalo nakladatelství Práh.
Lipszycová si deník psala v době, kdy už v ghettu žila tři roky a ztratila oba rodiče. Deník pak po osvobození osvětimského vyhlazovacího tábora nalezla lékařka Rudé armády, v jejíž pozůstalosti byl roku 1992 objeven.
Knihu v úterý v Praze představí její český nakladatel Martin Vopěnka a literární historička Kateřina Dejmalová. Večerem provede Pavel Štingl, ředitel Památníku šoa a autor několika filmů o holokaustu.
Lodžské ghetto, jež fungovalo přes čtyři roky a ve kterém panovaly kruté podmínky, bylo založeno v dubnu 1940. Na území Polska šlo o první ghetto zcela izolované od zbytku města. Po varšavském ghettu bylo největší a jediné, které vydrželo téměř do konce německé okupace, zlikvidováno bylo v srpnu 1944.
Nejprve v něm byli zavření židovští obyvatelé Lodže, kterých bylo asi 140 tisíc. Postupně nacisté přiváželi další, ghettem celkem prošlo asi 200 tisíc lidí. K životu měli pouhé čtyři čtvereční kilometry.
V roce 1941 sem nacisté vyslali také pět transportů z okupovaných Čech a Moravy. V Lodži skončila například většina dětí z Lidic, které rasový úřad nevybral k poněmčení, či dvě sestry Franze Kafky. Z 5000 českých Židů se konce války dožilo jen 276.
O hrůzných podmínkách života i smrti v lodžském ghettu napsal obsáhlý a úspěšný román švédský spisovatel Steve Sem-Sandberg. Založil ho na podrobném studiu dokumentů a v beletrizované formě ukázal tamní přelidnění, hlad, nemoci, strach, smrt a trýznění lidí nejen ze strany nacistů, ale i židovské správy.
V jejím čele stál kontroverzní Mordechaj Chaim Rumkowski, sionistický aktivista, jehož někteří hodnotí jako kolaboranta, jiní zase vyzdvihují jeho schopnost zajistit ekonomickou výdělečnost ghetta, a tím i jeho zachování až do roku 1944.
Po zániku ghetta byl jako jeden z posledních i s rodinou transportován do koncentračního tábora v Osvětimi, kde zemřel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist