Kapela Support Lesbiens s albem K.I.D. zvítězila v žánrových cenách Anděl v nové kategorii Rock & pop. Od akademiků obdržela více bodů než skupina Kabát a David Koller, kteří byli v této kategorii rovněž nominovaní.

V žánrových cenách Anděl hlasují hudební odborníci, kteří takzvané menšinové žánry celoročně sledují. Žánrové ceny předcházejí cenám Anděl. Ty budou letos vyhlášeny 9. dubna.

"Support Lesbiens byli po vyhlášení nominací vedle Kabátu a Davida Kollera tak trochu outsidery. Loni ale nahráli skvělou desku, kterou velká akademie ve svém hlasování nereflektovala. Protože v žánrových kategoriích hlasují odborníci, i tento výsledek prokázal smysl zařazení nové kategorie," řekl Jaroslav Špulák, šéf žánrových cen Anděl.

Vedle kategorie Rock & pop byli ve středu v přímém televizním přenosu z pražského Lucerna Music Baru vyhlášeni i výherci v dalších deseti kategoriích.

Prvenství z loňského roku obhájil raper Smack. Zatímco loni byla akademiky oceněna jeho nahrávka P’s a Love, letos získal sošku za album Sick.

Skupina Epydemye s albem Kotlina uspěla v kategorii folk & country. Heaving Earth dominovali s nahrávkou Denouncing the Holy Throne na scéně hard & heavy.

Deska Miláček slunce skupiny Květy se nejvíce líbila porotcům v kategorii alternativní hudba, na elektronické scéně dominoval projekt HRTL s nahrávkou Dataloss. Výhra v kategorii jazz & blues se stala kořistí Concept Art Orchestra za desku Prague Six.

Na scéně punk & hardcore se nejvíce dařilo skupině Dezinfekce s deskou Interval jistot, kategorii ska & reggae vyhrál s eponymní nahrávkou Urban Robot. Vítězství v kategorii world music se dosáhla kapela Ponk za nahrávku Postfolklor.

V další nové kategorii videoklip roku vyhrála Olga Špátová za klip k písni Anety Langerové Tragédie u nás na vsi. "I v tomto případě hlasovali odborníci, většinou režiséři, tvůrci nebo televizní dramaturgové," podotkl šéf žánrových cen Jaroslav Špulák.

Naživo během středečního ceremoniálu zahráli Bratři Ebenové, Prago Union, BraAgas a Insania. Večer moderoval Libor Bouček.

Na letošní 25. ročník hlavních cen Akademie populární hudby Anděl, jehož výsledky vyhlásí 9. dubna, získala skupina Kryštof za své loňské album Srdcebeat pět nominací. Uspět může jako skupina roku a album roku, dvě písně má nominovány na skladbu roku a jednu na videoklip roku.

Lídr kapely Richard Krajčo může navíc uspět jako zpěvák roku. Ceny budou předány v Hudebním divadle Karlín.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist