Spisovatel Milan Kundera a pěvkyně Magdalena Kožená podpořili projekt nového koncertního sálu v Brně. Aktuální stav podpisů pod deklarací ve středu představili zástupci Filharmonie Brno a magistrátu.

Tváře patronů a podporovatelů se zároveň objevily na plotě kolem staveniště ve Veselé ulici.

Deklaraci podepsali i dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil, mnozí hudebníci, rektoři, politici a také spisovatel Milan Uhde.

Otec prý Uhdemu po druhé světové válce říkal, že kýžený sál vznikne již brzy. "Za uplynulých sedmdesát let se ta představa změnila v sen. Je nejvyšší čas jej splnit," uvedl Uhde.

Milan Kundera, který se jinak ve veřejných záležitostech v Česku neangažuje, přidal podpis vlastnoručně v Paříži, a to i s ohledem na památku svého otce, který byl klavíristou a žákem Leoše Janáčka.

V místech, kde Brno chce vystavět koncertní sál, skončil nedávno archeologický výzkum a začalo hloubení podzemních garáží. Právě garáže jsou první etapou výstavby Janáčkova kulturního centra.

Budování sálu by mohlo plynule navázat koncem příštího roku, záleží na penězích. Město náklady odhaduje na 1,3 miliardy korun.

O špičkovém sálu pro filharmonii se hovoří desítky let. Orchestr sídlí v Besedním domě, kde se v plném obsazení ani nevejde na pódium. Často proto hraje v Janáčkově divadle, které ale nemá ideální akustiku. Například Magdalena Kožená tam odmítla vystupovat, jak uvedl její manažer David Dittrich.

Do nového sálu by světoznámá pěvkyně mohla pozvat k vystupování řadu svých zahraničních kolegů.

V první půli března jednali o sálu premiér, ministr kultury, brněnský primátor a jihomoravský hejtman. Deklarovali společný zájem na vybudování Janáčkova kulturního centra.

Po jednání poslal magistrát na ministerstvo i krajský úřad investiční záměr s podrobnými informacemi.

"S krajem budeme jednat o finálním textu memoranda zajišťujícího financování stavby," uvedl náměstek primátora Matěj Hollan z hnutí Žít Brno. Město také vyhlásí tendr na dodavatele dokumentace pro stavební povolení.

Stavbu garáží mohou lidé sledovat prostřednictvím kukátek umístěných v plotu za hotelem Slavia. Kukátka jsou ve výšce očí dospělého člověka, dítěte i psa. Právě pes je totiž maskotem orchestru.