Čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného letos proběhne od 19. do 26. listopadu v pražském Rudolfinu. Na úvod vystoupí Garrick Ohlsson, následovat budou koncerty Martina Kasíka, Olgy Schepsové a Andráse Schiffa.

"Během prvních tří let psaly historii festivalu mimořádné osobnosti jako Yefim Bronfman, Emanuel Ax, Grigorij Sokolov, Ivo Kahánek, Igor Ardašev nebo Chatija Buniatišviliová," uvedli pořadatelé.

Klavírista s opěvovanou technikou a fenomenální pamětí Garrick Ohlsson, který festival 19. listopadu zahájí, křižuje světová koncertní pódia již bezmála padesát let. Svou kariéru odstartoval vítězstvím v Chopinově klavírní soutěži ve Varšavě v roce 1970.

V pražském recitálu budou figurovat dvě Ohlssonovy hudební lásky – Ludwig van Beethoven a Franz Schubert. Za kompletní nahrávku Beethovenových sonát interpret roku 2008 získal prestižní cenu Grammy.

Martin Kasík, kterému cestu na světová pódia otevřelo vítězství v soutěži Young Concert Artists Competition v New Yorku v roce 1999, druhý festivalový večer 24. listopadu nabídne program, ve kterém tradičně nechybí Leoš Janáček.

"K Janáčkovi mám blízko, vyrostl jsem na stejném folkloru jako jeho skladby," uvedl vítěz soutěže Pražského jara 1998.

Olga Schepsová, která v šesti letech odešla se svou rodinou z Moskvy do Kolína nad Rýnem, ve svém recitálu 24. listopadu zahraje díla Fryderyka Chopina a Sergeje Prokofjeva.

Festival zakončí 26. listopadu András Schiff, jehož poslední schubertovské album z července 2015 bylo vyhlášeno nahrávkou měsíce časopisu Gramophone a BBC Music Magazine.

Vedle Sonáty B dur Franze Schuberta Schiff zahraje díla Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena a Wolfganga Amadea Mozarta.