Ve svých scénářích popsal drsné sportovní prostředí i soukromý život anglické královny Alžběty II., o které nyní připravuje seriál.

Britský scenárista Peter Morgan se tento týden v Praze zúčastnil filmového festivalu Febiofest, kde ve čtvrtek večer obdržel cenu za přínos světové kinematografii.

Morgan dosud vytvořil 16 filmových scénářů, sám však tvrdí, že ve skutečnosti jich napsal 32. Zhruba polovina z jeho tvorby pro film nikdy nebyla natočena.

"Často si říkám, jak by to asi dopadlo, kdyby místo těch existujících snímků vznikly ty filmy, které nakonec nikdy nebyly natočeny. Jestli bych byl více úspěšný," říká scenárista, kterého sice proslavila filmová tvorba, rád ale píše i pro televizi či divadlo.

Při natáčení se Morgan mnohdy aktivně účastní dění a spolupracuje s režisérem, což je u scenáristů spíše výjimkou. Podle něj vždy záleží na tom, jaká si scenárista stanoví pravidla.

"Pokud chce ovlivnit, jak se bude projekt vyvíjet, chce mluvit do obsazení a podobně, musí se smířit s tím, že bude muset odmítnout mnoho lidí, kteří mu za scénář sice nabídnou peníze, ale zároveň nepřistoupí na jeho pravidla," vysvětluje Morgan a dodává, že podle něj se mnoho scenáristů svých projektů vzdává příliš brzy.

"Například snímek Duel Frost/Nixon jsem sice původně napsal jako scénář pro film, ale nikdo ho nechtěl natočit. Když jsem to chtěl zpracovat pro televizi, také to nikdo nechtěl natočit. Tak jsem z toho nakonec udělal divadelní hru, a najednou z toho všichni chtěli udělat film," popisuje Morgan těžké začátky scénáře k jednomu ze svých nejúspěšnějších snímků. Morgan byl za scénář nominován na Oscara.

Film zachycuje událost z roku 1977, kdy se bývalý americký prezident Richard Nixon během televizního rozhovoru s britským novinářem Davidem Frostem poprvé veřejně přiznal, jakou roli hrál v aféře Watergate, a také se omluvil Američanům.

Morgan se politickým či historickým tématům věnuje často. Kromě snímku Duel Frost/Nixon vyniklo například životopisné drama Královna, které zachycuje prostředí britské královské rodiny po smrti princezny Diany. Královnu Alžbětu II. ve filmu ztvárnila britská herečka Helen Mirren a za roli byla oceněna Oscarem.

Určitou tematickou výjimkou v Morganových scénářích je komediální drama z fotbalového prostředí s názvem Prokletý klub. To vypráví příběh slavného anglického trenéra Briana Clougha a zachycuje jeho 44denní působení v tehdy proslulém fotbalovém klubu Leeds United.

"Film je o fotbale, jak vypadal v mém dětství, tedy úplně jinak než dnes. Tehdy například bylo běžné, že hráči měli v šatnách popelníky. A Brian Clough je takový José Mourinho mého dětství," odkazuje Morgan na slavného portugalského trenéra.

Zároveň však dodává, že Brian Clough byl ve své době mnohem důležitější než samotný fotbal a že svými kontroverzními názory do sportu přinesl "závan čerstvého vzduchu".

Přestože Peter Morgan za své scénáře dostal řadu ocenění, například Zlatý glóbus či cenu Britské akademie, Oscara se mu zatím získat nepodařilo. Toho však rozhodně nelituje.

"Myslím, že pokud Oscar v kariéře přijde příliš brzy, může ji i zničit. Je to podobné jako s autory, kteří uspějí hned se svým prvním scénářem – mnohé z nich takový úspěch okamžitě zničí, protože už se jim nepodaří uspět s ničím dalším," dodal Morgan.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist