Respect Festival, jehož krédem je mapování odlišných kultur a dosud neznámé hudby, se letos uskuteční 11. a 12. června na louce pod Bruselskou cestou na pražském Výstavišti v Holešovicích.

Mezi vystupujícími budou například izraelští Diwan Saz, hvězda world music Mahmoud Ahmed z Etiopie a Jacky Molard Quartet, který přiveze hudbu z Bretaně.

"Náš festival je od počátku platformou pro kulturní diverzitu, mapujeme hudbu nejen jako umělecký fenomén, ale jako nástroj boje za svobodu, toleranci a pochopení mezi lidmi," uvedl k 19. ročníku festivalu jeho zakladatel a šéf Borek Holeček.

Festival, který se v minulosti konal na Střeleckém ostrově a v parku Ladronka, nabídne mimo jiné spirituální trance s hebrejsko-beduínskými kořeny z Izraele v podání Diwan Saz nebo rytmy venkovských tancovaček ze Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Ty přiveze sestava Hudaki Village Band.

Jednou z největších hvězd dosavadní historie festivalu bude Mahmoud Ahmed, mezi jehož nadšené příznivce patří zpěvák Robert Plant a režisér Jim Jarmusch.

Kromě hudby bude pro návštěvníky opět připraven dětský program, interaktivní instalace, stánky s exotickými jídly, prodej hudebních nosičů a literatury nebo stánky neziskových organizací.

Loni festival mimo jiné uvedl britsko-indickou zpěvačka Susheelu Ramanovou, marseilleský vokální sbor Lo Cor de la Plana a kytaristu Paola Angeliho ze Sardinie.

Grantová komise loni v březnu festivalu schválila na čtyři roky osm milionů korun, nejvyšší částku z hudebních projektů.

Související