Německý filmový režisér a fotograf Wim Wenders v příští sezoně zahájí spolupráci s Berlínskou státní operou. V té se ujme režie Bizetovy opery Lovci perel, napsala agentura DPA.

Bude to poprvé, co letos sedmdesátiletý Wenders jako režisér dostane do rukou operní dílo.

Představitel směru, jenž bývá označován jako takzvaný nový německý film, uvede Lovce perel v premiéře 24. června 2017. Bizetovu operu z roku 1863 nastuduje Daniel Barenboim, který je hudebním ředitelem Berlínské státní opery.

Wenderse v minulosti pro spolupráci zkoušely získat Hudební slavnosti v Bayreuthu, nakonec jej ale přesvědčil právě Barenboim, uvedl v úterý ředitel opery Jürgen Flimm.

Režisér filmů Paříž, Texas, Buena Vista Social Club nebo Nebe nad Berlínem si Lovce perel vybral z jednoduchého důvodu – byla to první opera, kterou v životě viděl.

Další novinkou v příští sezoně Berlínské státní opery bude inscenace Berliozova Faustova prokletí, které nastuduje sir Simon Rattle. Režie se ujme Terry Gilliam, rovněž filmový režisér a jeden z někdejších členů Monty Pythonů.

Daniel Barenboim také na tiskové konferenci uvedl, že v roce 2020 chce Berlínská státní opera opět uvést Wagnerův cyklus Prsten Nibelungův, tedy opery Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů. Ty nyní souběžně připravuje berlínská Deutsche Oper.

Berlínská státní opera momentálně dočasně sídlí v Schillerově divadle, zatímco její hlavní budova na bulváru Unter den Linden se rekonstruuje.

Návrat do původního sídla se chystá na 3. října 2017, upřesnil ředitel. Připomněl, že půjde o výročí znovusjednocení východního a západního Německa z roku 1990.