Vězněný egyptský spisovatel Ahmad Nádží se stane letošním laureátem ceny Mezinárodního PEN klubu za odvahu v boji za svobodu slova.

Odsouzení spisovatele, který byl potrestán dvěma roky vězení kvůli explicitnímu popisu sexuálních scén ve svém románu, je podle PEN klubu příkladným útokem na uměleckou svobodu v Egyptě, napsala agentura AP.

Třicetiletý Nádží byl letos v únoru odsouzen za "ničení společenských hodnot". Žalobu na něj podal jeden z Egypťanů, který si přečetl úryvek z knihy The Use of Life publikované v médiích.

Otevřený popis sexuálních scén v díle prý Egypťanovi způsobil vážné psychické problémy. Soud letos 20. února shledal žalobu opodstatněnou a spisovatel okamžitě zamířil na dva roky za mříže.

"Nádžího případ je charakteristický pro eskalující útoky Egypta na uměleckou svobodu, které jsou v příkrém rozporu s její ochranou zakotvenou v ústavě a na úkor bohatých kulturních tradic země," uvedla výkonná ředitelka PEN klubu Suzanne Nosselová.

Nádží není prvním uvězněným egyptským literátem, který pyká za svá díla. Například básnířka Fátima Naútová byla loni za urážku islámu odsouzena ke třem letům.

Letos třicetiletý Ahmad Nádží se narodil v egyptském městě Al-Mansura. Od roku 2007 vydal knihy Rogers, Seven Lessons Learned from Ahmed Makky a před dvěma roky The Use of Life, kromě toho přispíval též do literárního časopisu Achbár al-Adáb.

PEN klub uděluje cenu za boj o svobodu slova od roku 1987 spisovatelům a publicistům z mnoha zemí světa od Kuby po Saúdskou Arábii – všude, kde úřady potírají volné vyjadřování názorů.

Mezi dalšími letošními laureáty řady cen PEN klubu, kteří si ocenění přeberou na galavečeru 16. května v New Yorku, bude britská spisovatelka J. K. Rowlingová. Autorka knih o Harrym Potterovi ocenění dostane za propagaci svobody slova a získávání dětí pro četbu.