Po Tudorovcích a Borgiích se svého vlastního televizního seriálu dočkala také dynastie Medicejských. Osudy florentského měšťanského rodu, jenž se věnoval bankovnictví a ze kterého vzešli tři papežové a dvě francouzské královny, představuje nový seriál Medici: Masters of Florence v hlavní roli s osmasedmdesátiletým Dustinem Hoffmanem.

Jak píše agentura AFP, hollywoodský herec ztvárnil patriarchu rodiny Jana z Bicci Medicejského, kterého podobně jako jiné machiavelistické členy dynastie stihl krutý osud.

Giovanniho charismatického syna Cosima zpodobil Richard Madden, známý z role Robba Starka ve fantasy seriálu Hra o trůny.

První padesátiminutová epizoda seriálu měla tento týden premiéru na televizním veletrhu MIPTV ve francouzském Cannes. Ten běží do čtvrtka.

Zatímco na rozhodnutí Tudorovců a Borgiů měly vliv touha po moci i sexuální vztahy v rodině, u Medicejských rozhodovaly především peníze, uvedli producenti seriálu.

„Medicejští přišli k moci v době enormní společenské a ekonomické nerovnosti,“ dodává scenárista Frank Spotnitz, který byl v minulosti klíčovým týmem tvůrčího týmu seriálu Akta X. „Medicejští tento řád narušili. Jejich způsob vedení bankovnictví přispěl ke vzniku střední vrstvy, ale také jim vydělal neuvěřitelné jmění."

Toto bohatství Medicejští podle scenáristy využívali k tomu, aby „zpochybňovali zavedená myšlenková schémata“. Ve své době se například stali jedněmi z největších patronů umění – Medicejští si objednávali díla od Botticelliho, Leonarda da Vinciho či Michelangela.

„Byli předzvěstí nové éry revolučního umění a vědy, jakou svět do té doby nezažil. Je to silný příběh a rezonuje dodnes,“ dodává scenárista Spotnitz.

Italská společnost Lux Vide a britská Big Light Productions si již nyní objednaly druhou řadu seriálu. Ta první se přitom v Itálii bude vysílat teprve koncem roku.

Na právě probíhajícím televizním veletrhu v Cannes seriál v soutěži neuspěl – ocenění Coup de Coeur v neděli obdrželo temné belgické drama Public Enemy. To vypráví o vrahovi dětí, který je na čestné slovo propuštěn z vězení a začne žít v klášteře. Tam se ale brzy ztratí mladá dívka.

Seriál, jenž čítá deset epizod, „nastoluje otázku, jak zacházet s lidmi, která považujeme za monstra“, uvedli tvůrci. Seriál Public Enemy vyrobily firmy Playtime Films a Entre Chien Et Loup.

O cenu se v Cannes dále ucházel seriál Bordertown, jenž vypráví o řádění sériového vraha na rusko-finském pohraničí. Britská ITV zase svůj seriál nazvaný The Secret vystavěla dle skutečného "dokonalého" zločinu, kdy se dvojici milenců ze Severního Irska podařilo bez jakýchkoliv stop zabít vlastní rodiče, aby mohli žít spolu.

Teprve série katastrof, které považoval za boží odplatu, mladíka hraného Jamesem Nesbittem přiměla, aby se k činu za oba milence přiznal.

ITV do Cannes přivezla rovněž osmidílný dobový seriál Victoria, který volně navazuje na sedm let starý celovečerní film Královna Viktorie. Historické drama vypráví o raném životě anglické královny Viktorie před tím, než se v roce 1840 provdala za svého bratrance prince Alberta.