Připomínku 110. výročí narození otce absurdního dramatu Samuela Becketta připravila Akademie věd.

Ve dnech 11. až 13. dubna uspořádá sérií veřejných akcí, které kromě vědeckého kolokvia zahrnou filmové projekce a beckettovský divadelní večer. Na oslavách se podílí také DAMU.

Irský dramatik a prozaik Samuel Beckett se narodil 13. dubna 1906. Od třicátých let minulého století žil v Paříži a psal střídavě ve francouzštině a angličtině. Byl autorem mnoha divadelních her, románů, povídek a básní, v nichž rozvíjel tragikomickou vizi lidské existence v současném odlidštěném světě.

Proslul především hrou Čekání na Godota z roku 1953, která znamenala mezník ve vývoji moderního divadla a založila tradici absurdního dramatu. Posléze se vedle Becketta jeho významnými autory stali také Eugéne Ionesco, Harold Pinter či Václav Havel. V roce 1969 byla Beckettovi udělena Nobelova cena za literaturu.

Filozofický ústav Akademie věd pořádá od 11. do 13. dubna mezinárodní kolokvium na téma Chaos a forma: ohlasy Becketta v literatuře, divadle a výtvarném umění. Zúčastní se filozofové, estetici, literární vědci i teatrologové z Česka, Slovenska, Německa, Francie, Švédska, USA a Kanady.

Kolokvium se zaměří na téma, jež má zásadní roli jak v Beckettově tvorbě, tak v reflexích jeho práce – tedy funkce formy v umění.

První den kolokvia se také uskuteční veřejná debata s hlavním řečníkem Stanleym Gontarskim z floridské univerzity – režisérem, teoretikem a dlouholetým spolupracovníkem Samuela Becketta.

O den později se v kině Ponrepo od 20 hodin koná veřejná projekce vybraných televizních her Samuela Becketta a filmů britského výtvarníka Duncana Campbella inspirovaných Beckettem.

Ve středu 13. dubna proběhne beckettovský divadelní večer na DAMU.

Katedra alternativního a loutkového divadla připravila skeč inspirovaný Beckettovými krátkými hrami, katedra scénografie instalaci inspirovanou Beckettovou hrou Cascando a katedra činoherního divadla trojjazyčné nastudování Beckettovy hry Katastrofa, autorem kdysi věnované Václavu Havlovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist