Díky roli bezohledného politického intrikána Franka Underwooda je herec Kevin Spacey populární také v Číně.

Přestože služba Netflix, která seriál House of Cards (Dům z karet) vyrobila, v zemi legálně neoperuje, Číňané seriál sledují, jak Spacey řekl agentuře AFP. Dodal, že při nedávné návštěvě v zemi ho Číňané vítali jako hvězdu.

"Tvrdili mi, že House of Cards má v Číně nebývalý úspěch, že jejich politika se podobá tomu, co v seriálu vidí, a že Frank Underwood je v Číně vnímaný jako bojovník proti korupci," prohlásil herec.

Politické drama, které vzniklo adaptací stejnojmenného seriálu britské BBC, je dnes nejznámějším původním seriálem Netflixu. Obdrželo již televizní cenu Emmy i Zlatý glóbus.

Jednotlivé epizody House of Cards vyprávěly mimo jiné o kybernetické válce mezi Spojenými státy a Čínou nebo o zkorumpovaném insiderovi z čínské komunistické strany. To mohlo k popularitě seriálu v Číně přispět. Nyní již práva na House of Cards koupila čínská streamovací služba Sohu.

Chladný machiavellistický politik Frank Underwood je "jednou z nejúžasnějších postav, jaké jsem kdy mohl hrát," prohlásil Spacey na nedávné evropské premiéře čtvrté řady.

"Seriálu se daří v neuvěřitelně mnoha zemích. Překračuje hranice i místní kontext a určitě nemá úspěch jen proto, že by lidi na celém světě fascinovala americká politika," dodal.

Nad některými dějovými zvraty prý představitel hlavní role sám pochybuje. "Často se mi stane, že se z natáčení vracím do hotelu a přemýšlím, jestli jsme nezašli moc daleko. Pak si zapnu zprávy a dojde mi, že možná naopak nejsme dost tvrdí," říká Spacey.

Ten kdysi na třináct let opustil Hollywood, aby se ujal vedení divadla Old Vic v Londýně. Dnes říká, že bez zkušenosti ve Velké Británii by Franka Underwooda neuměl zahrát. "Změnilo mě to. Před patnácti lety bych tuhle postavu nezvládl."

Seriál House of Cards je kromě Spojených států úspěšný také v Evropě. Služba Netflix tvrdí, že ve Francii, Německu, Belgii, Rakousku a Švýcarsku má dnes dohromady dva miliony předplatitelů.

A Netflix chce evropské předplatitele sbírat i dál. V květnu v premiéře odvysílá svůj první francouzský seriál nazvaný Marseille v hlavní roli s Gérardem Depardieuem, na příští rok chystá první německý seriál jménem Dark.

Související