V italské Neapoli či ve válkou sužované Angole se odehrávají knihy, které se dostaly do užšího výběru na Mezinárodní Man Bookerovu cenu.

Jak uvádí agentura AFP, porota ve čtvrtek ráno zveřejnila užší výběr šesti nominovaných.

Figuruje v něm také čínský spisovatel Jen Lien-kche s titulem Four Books, jejž mohou znát i tuzemští čtenáři – pod názvem Čtyři knihy ho před pár lety vydalo nakladatelství Verzone.

Na cenu byli kromě Jen Lien-kcheho nominováni spisovatelé z Angoly, Itálie, Jižní Koreje, Turecka a Rakouska. Jedinou podmínkou bylo, aby jim vloni vyšel román v angličtině či přeložený do angličtiny.

„Tento osvěžující výběr čtenářům připraví cestu kolem světa a ke všem hranicím současné prózy,“ uvedl předseda poroty a literární kritik Boyd Tonkin.

Šest vybraných knih podle něj „vypráví nezapomenutelné příběhy z převýchovných táborů v Číně za éry Mao Ce-tunga, ze vzdáleného alpského údolí nebo z moderního ruchu měnících se měst jako Neapol či Istanbul“.

Nominováni jsou turecký nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk s novým titulem A Strangeness In My Mind, jenž zatím nebyl přeložen do češtiny, nebo italská spisovatelka píšící pod pseudonymem Elena Ferrante. Tu mohou čeští čtenáři znát díky knize Dny opuštění, kterou před pěti lety vydalo nakladatelství Zlín.

Nakladatelství Argo před lety v češtině pro změnu vydalo román Trafikant od Rakušana Roberta Seethalera, který nyní nominaci obdržel za knihu A Whole Life.

Zbylými vybranými jsou angolský rodák José Eduardo Agualusa za román odehrávající se během vyhlášení angolské nezávislosti a jihokorejská spisovatelka Han Kangová za knihu, jejíž hrdinka se jednou ráno probudí proměněná na vegetariánku.

Cenu, která se bude udílet 16. května ve Viktoriině a Albertově muzeu v Londýně, doprovází šek ve výši 50 tisíc liber.

AFP podotýká, že navzdory očekávání se v užším výběru neobjevil indonéský spisovatel Eka Kurniawan. Ten se díky románu Man Tiger jako historicky první Indonésan objevil v širším výběru zveřejněném před několika měsíci.

 

Seznam nominovaných na Mezinárodní Man Bookerovu cenu 2016

José Eduardo Agualusa: A General Theory of Oblivion

Elena Ferrante: The Story of the Lost Child

Han Kang: The Vegetarian

Orhan Pamuk: A Strangeness in My Mind

Robert Seethaler: A Whole Life

Yan Lianke: Four Books