Držitelky Oscarů za herectví Julia Robertsová a Jodie Fosterová se příští měsíc projdou po červeném koberci filmového festivalu v Cannes. Přesto jsou to nikoliv ony, nýbrž mladá herečka Kristen Stewartová, o níž se po dnešním představení programu hovoří jako o "královně Cannes".

Festival, jehož 69. ročník proběhne od 11. do 22. května, zahájí nový film Woodyho Allena nazvaný Café Society. V něm účinkuje právě Stewartová.

Americká herečka se ale na plátně v Cannes objeví ještě ve snímku Personal Shopper režiséra Oliviera Assayase, jenž bude usilovat o Zlatou palmu, tedy hlavní cenu přehlídky.

"V některých ohledech je Stewartová královnou Cannes," uvedl ředitel festivalu Thierry Frémaux, když v kině na pařížském Champs-Élysées ve čtvrtek představil letošní program.

Frémaux se svým týmem zhlédli 1869 filmů, z nichž do užšího výběru zvolili 49.

Dvacet titulů se nakonec dostalo do hlavní soutěže, jejíhož vítěze vybere porota vedená režisérem Šíleného Maxe Georgem Millerem.

Dva filmy mají dopředu zajištěnou pozornost, přestože se budou promítat mimo soutěž. Tím prvním bude snímek Obr Dobr – adaptace stejnojmenné pohádky Roalda Dahla v podání režiséra Stevena Spielberga.

Druhým očekávaným snímkem mimo soutěž bude americký thriller Hra peněz, jejž natočila herečka Jodie Fosterová. Ve filmu účinkují George Clooney a Julia Robertsová.

Pro osmačtyřicetiletou Robertsovou to bude poprvé, kdy hraje ve filmu promítaném v Cannes. Fosterová zde pro změnu bude debutovat v roli režisérky.

Vycházející hvězda kanadské kinematografie sedmadvacetiletý režisér Xavier Dolan na festivalu před dvěma roky získal za snímek Mami! cenu poroty. Letos se do Cannes vrátí s novinkou nazvanou Juste la fin du monde.

Jim Jarmusch na Riviéru přiveze hned dva filmy – dokument o zpěvákovi Iggym Popovi nazvaný Gimme Danger a hraný snímek Paterson, který bude zařazen do hlavní soutěže.

Na závěrečném ceremoniálu se vůbec poprvé bude promítat vítězný snímek.

V hlavní soutěži se objeví tituly několika režisérů, kteří již Zlatou palmu v minulosti získali, například od bratrů Dardenneových nebo Kena Loache.

Soutěžit s novým filmem budou v Cannes dále Holanďan Paul Verhoeven nebo španělský režisér Pedro Almodóvar, jenž aktuálně figuruje v kauze takzvaných Panamských dokumentů.

Čtvrteční odhalení programu v Paříži předcházela demonstrace pracovníků v showbyznysu. Ti požadovali zlepšení svých pracovních podmínek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist