V pražském kině Aero v úterý začíná retrospektivní přehlídka filmařky Kelly Reichardtové. Akce potrvá do 24. dubna a představí zásadní díla jedné z nejvýznamnějších představitelek americké nezávislé kinematografie.

Reichardtová za své snímky sbírá nejrůznější ocenění, naposledy například Variety Indie Impact Award, kterou převzala na letošním Sundance Festivalu.

Hostem programu bude po dva večery, 20. a 21. dubna, významná osobnost filmového světa – umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu v Locarnu Carlo Chatrian.

V pětici snímků, které retrospektiva uvede, se představí dvorní herečka Reichardtové, na Oscara dvakrát nominovaná Michelle Williamsová (Můj týden s Marilyn, Zkrocená hora, Prokletý ostrov).

V dalších filmech se na plátně objeví herci Dakota Fanningová (Twilight sága, The Runaways), Jesse Eisenberg (Café Society, Social Network, The Double) či Peter Sarsgaard (Škola života, Sirotek).

„Do přehlídky jsme zařadili autorčiných prvních pět celovečerních filmů. Jsou to realistická dramata v dokonalé jednotě vnější formy a vyprávění, která dokládají její originální rukopis, schopnost jít pod povrch věcí a představují kompaktnost autorčiny tvorby,“ vysvětlila Irena Kovářová z newyorské Comeback Company.

Ta spolu s kinem Aero a distribuční společností Aerofilms retrospektivu pořádá.

Kelly Reichardtová vyrůstala na Floridě, po otci se od dětství zajímala o fotografii, kterou pak studovala v Bostonu. Od fotografie přešla k filmu, pracovala na různých pozicích ve filmových štábech.

Dnes má vlastní stabilní tým včetně scenáristy Jonathana Raymonda, který s ní až na jednu výjimku spolupracoval na všech celovečerních filmech uváděných nyní v Praze.

Reichardtová natáčí snímky o cestách – skutečných i metaforických. Její styl publikum nutí vnímat každý detail, do popředí autorka staví aktuální témata či lidi, kteří se ocitli na periferii zájmu.

Posledním filmem Reichardtové je snímek Certain Women vyprávějící tři příběhy žen z Livingstonu v Montaně. Jde o adaptaci povídek americké spisovatelky Maile Meloyové. Snímek měl premiéru před několika týdny na festivalu Sundance.