V sobotu 23. dubna uplyne 400 let od úmrtí nejslavnějšího dramatika všech dob Williama Shakespeara.

Divadlo Rokoko výročí připomene skrze soirée, které nabídne možnost nahlédnout do procesu zkoušení shakespearovské hry. Výročí je věnována i výstava ve foyeru Divadla ABC.

Shakespearovské soirée se v Rokoku odehraje v den výročí od 21 hodin a autorovi vzdá hold vážně i nevážně, tvrdí mluvčí scény. Divadlo připomene stěžejní scény z Krále Leara a Snu čarovné noci.

"Promítneme ukázku jednoho z nejslavnějších uvedení Snu noci svatojánské v Městských divadlech pražských s Borisem Rösnerem v roli Puka. Diváci budou účastni zkoušky a uvidí, že Desdemona může zkomplikovat život nejen Othellovi. Účinkovat budou Jan Vlasák, Máša Málková, Pavel Juřica či Petr Svojtka," dodala mluvčí Městských divadel pražských Tereza Kochová.

Výstava ve foyeru divadla prostřednictvím archivních fotografií připomíná všech 24 shakespearovských inscenací uvedených na scénách MDP. Jejich podoby byly nejrůznější: výrazně klasické, silně aktualizované, ale i experimenty, které se originály inspirovaly.

Podle Kochové se v Městských divadlech pražských z 15 uvedených titulů čtyřikrát objevil Sen noci svatojánské. Následují Zkrocení zlé ženy se třemi inscenacemi, Král Lear, Veselé paničky windsorské, Večer tříkrálový, Kupec benátský a Komedie plná omylů – všechny se dvěma premiérami.

V současné době Divadlo ABC uvádí Sen čarovné noci a Krále Leara, které v květnu čekají derniéry. V následující sezoně se sem Shakespeare vrátí, až režisér Pavel Khek nazkouší Macbetha.

 

 

Tematický program k uctění Williama Shakespeara právě nabízí kanál ČT art České televize. Uvede Romea a Julii ve třech žánrech, Othella ve dvou operních verzích a Františka Němce jako Hamleta. "V devíti dnech se s tvorbou anglického dramatika setkají diváci dvanáctkrát, z toho třikrát premiérově," uvedla Karolína Blinková z tiskového oddělení televize.

Ta připomene i Krejčovo nastudování příběhu veronských milenců v Národním divadle s Janem Třískou a Marií Tomášovou a také uvede dokument Romeo a Julie 63, přibližující přípravy a zkoušky.

Ve čtvrtek 28. dubna ČT art odvysílá i filmové zpracování – snímek Franka Zeffirelliho z roku 1968, oceněný dvěma Oscary. Chybět nebudou ani Shakespearovy sonety, jejichž zasvěceným průvodcem bude překladatel Martin Hilský.

Český rozhlas připravil adaptaci Snu noci svatojánské. "Je to po více než šedesáti letech poprvé, co se rozhlas k této látce vrací. Mezi účinkujícími se objeví část souboru Dejvického divadla, ikony rozhlasového herectví Josef Somr, Viktor Preiss a Jaroslav Kepka i další přední herci své generace, jako Karel Dobrý, Helena Dvořáková a Jan Vondráček," řekla mluvčí rozhlasu Lenka Pitronová.

Rozhlasovou premiéru bude mít inscenace 23. dubna na stanici Vltava, následně bude záznam na jeden týden k on-line poslechu na webových stránkách rozhlasu.

Na stejný den stanice připravuje živé vysílání z pražského Café Nona, kam pozve shakespearovské tvůrce, znalce her a performery.

 

 

Dílo alžbětinského dramatika mnohokrát přiblížily i oblíbené přenosy do kin. Podle mluvčí přenosů Lucie Rozmánkové začaly už loni v říjnu, kdy byl uveden Hamlet s Benedictem Cumberbatchem v titulní roli a Verdiho opera Otello.

Koncem ledna série pokračovala baletem Zkrocení zlé ženy na hudbu Dmitrije Šostakoviče v choreografii ředitele souboru z Monte Carla Jeana Chrisopha Maillota v podání Velkého baletu z Moskvy. V přímém přenosu se objevila v 16 kinech včetně slovenských.

Společnost Aerofilms zprostředkovala 13. dubna nejen ve svém kině Aero přenos komedie Jak se vám líbí z jeviště britského Národního divadla. O pět dnů později následoval Hamlet.

Související