V neděli nad ránem zemřel legendární interpret konžské rumby Papa Wemba. Hudebník zkolaboval na pódiu během koncertu na Pobřeží Slonoviny, uvedla soukromá márnice, kam bylo převezeno jeho tělo.

Wemba, jenž se narodil roku 1949, byl jedním z účinkujících na festivalu Femua 2016. Z videí zveřejněných na internetu vyplývá, že hudebník se uprostřed skladby skácel na záda, než mu na pomoc přiskočili jeho spoluhráči.

Wemba zemřel ještě předtím, než byl převezen do nemocnice, uvedl mluvčí márnice Ivosep v největším městě Pobřeží slonoviny Abidžanu.

V Demokratické republice Kongo se Wembovi přezdívalo Král rumba rocku. Jeho profesionální dráha začala koncem 60. let, v dalších dekádách se stal jedním z nejznámějších interpretů africké hudby. Byl členem sestav Zaiko Langa Langa a později Viva La Musica, které oslovily celosvětové publikum.

Papa Wemba míchal tradiční africkou hudbu se západním rockem a spolupracoval i s mezinárodně uznávanými hudebníky, například bývalým zpěvákem Genesis Peterem Gabrielem.

„Papa Wemba měl zlatý hlas a hudbě obětoval vše. Důkazem budiž, že zemřel na pódiu,“ uvedl Baudouin Banza Mukalay Nsungu, ministr kultury Demokratické republiky Kongo.

V neděli Wembovi vzdávali hold fanoušci na sociálních sítích.

Eric Didia, propagátor konžské hudby na Pobřeží slonoviny a Wembův přítel, který v neděli ráno navštívil márnici s hudebníkovým tělem, říká, že na Wembu svět nezpomene.

„Nevím, je-li to ztráta pro africkou hudbu, protože hudba neumírá. Lidé mohou Wembovy písně poslouchat i za padesát nebo za sto let,“ prohlásil.

Papa Wemba se narodil jako Jules Shungu Wembadio Pene Kikumba ještě v někdejším koloniálním Belgickém Kongu. V osmdesátých letech i se svou kapelu Viva La Musica přesídlil do Evropy.

Roku 2004 byl ve Francii souzen za údajné pašování lidí do Evropy. Migranty vydával za členy své kapely nebo týmu. Hudebník kvůli tomu krátce pobyl ve vězení.

Papa Wemba byl též známý svými extravagantními designovými obleky. V rodném Kongu stál v čele spolku zvaného Société des Ambianceurs et des Personnes Élégantes, jehož členům se pro jejich výstřední obleky přezdívalo sapeurs.

„Byl to náš papa,“ vypráví Eddy Kilonda, mladý a téměř plačící muž v Matonge, tedy čtvrti v konžské Kinshase, kde se Papa Wemba začal věnovat hudbě.

„Byl víc než jen hudebník. Naučil nás správně se oblékat, mít styl,“ dodal.

Související