Čestným hostem knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy letos budou severské země. Na akci, která proběhne ve dnech 12. až 15. května v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti, představí knižní produkci z Dánska, Finska, Norska, Švédska a Islandu.

Celkem se do programu zapojí 17 severských spisovatelů.

Severskou literaturu bude nabízet originální stánek s kartonovou stěnou, navrženou studentkami Českého vysokého učení technického Markétou Rádkovou a Monikou Fišerovou. "Stánek čestného hosta letošního Světa knihy bude unikátní. Celý bude vytvořen z několika set kartonových krabic sestavených do velké stěny, která protne celý prostor střední haly Průmyslového paláce," řekl Michal Švec ze Skandinávského domu.

Největšími hvězdami veletrhu budou Katja Kettuová z Finska, jejíž román Porodní bába se v Česku stal bestsellerem, a norský spisovatel Jostein Gaarder, autor románu pro mládež o dějinách filozofie Sofiin svět.

Dále Prahu navštíví dva držitelé Ceny Severské rady za literaturu Dán Kim Leine a islandský autor píšící pod pseudonymem Sjón.

Na akci, která spojuje nabídku nakladatelů s literárním festivalem, se představí 405 vystavovatelů z 26 zemí. Literární festival zahrne 26 výstav, 20 filmových a 42 divadelních představení.

Zároveň budou v průběhu akce vyhlášeni výherci různých ocenění včetně Ceny Jiřího Theinera za šíření a propagaci české literatury v zahraničí. Letos ji obdrží Markéta Goetz-Stankiewiczová z Kanady.

Dále budou oznámeni laureáti Ceny Jiřího Ortena, Anticeny Skřipec, Audioknihy roku, Slovníku roku 2015 a dalších.

V rámci tématu nazvaného Fenomén krimi na festivalu vystoupí čeští i zahraniční spisovatelé a literární kritici či interpreti audionahrávek detektivních příběhů.

Dalšími z tematických okruhů jsou Město jako literární kulisa a Vaříme s knihou. Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů se bude věnovat podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih.

Součástí veletrhu Svět knihy bude i 10. ročník projektu Das Buch představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Pořadatelé uvedou šest spisovatelů a dva nové překlady románů o Raineru Mariovi Rilkovi a malíři Chaimu Soutinovi.

V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu se již podesáté uskuteční Noc literatury, tedy čtení z překladů evropských autorů. Konat se bude na 21 místech v Praze 8.