Jedna z nejznámějších současných ruských spisovatelek Ljudmila Ulická se ve čtvrtek v Moskvě stala terčem útoku "nacionalisticky naladěných" výtržníků, kteří ji polili barvou. Jednoho z útočníků zadržela moskevská policie.

"U Domu filmu byl dnes zadržen občan, který se pokoušel polít barvou skupinu občanů. Občan byl předveden na strážnici," sdělila moskevská policie.

Výtržníkovi v případě odsouzení hrozí pokuta ve výši až 1000 rublů, což je v přepočtu zhruba 370 korun, anebo maximálně 15 dní za mřížemi.

Terčem útoku bylo vyhlášení výsledku školní soutěže o ruských dějinách, kterou pořádala nevládní organizace Memorial, známá odhalováním zločinů komunismu i bojem za lidská práva. Organizaci však ruské úřady kvůli finančním příspěvkům z ciziny zařadily na seznam "zahraničních agentů".

Ulická byla v porotě soutěže, která je součástí sítě obdobných evropských klání Eustory.

Podle očitých svědků, ředitelky Memorialu Jeleny Žemkovové a aktivistky Iriny Jasinovové, se na útoku podílelo okolo 25 výtržníků v pseudovojenských uniformách se svatojiřskými stužkami, považovanými za známku ruského vlastenectví.

Kromě Ulické polili barvou několik lidí, včetně návštěvnice z Norska, které zničili kostým a poranili oko, novináře z Dánska a několika chlapců ze skupiny 50 žáků, kteří na soutěž přijeli. Na návštěvníky soutěže letěla i vejce.

Mezi útočníky byli podle očitých svědků aktivisté Národně osvobozeneckého hnutí, které si klade za cíl potírat "pátou kolonu" uvnitř Ruska. Sama organizace se však od výtržnosti distancovala.

"Ruské televize rády ukazují scény, kdy na různé zahraniční – zpravidla ukrajinské – politiky útočí nespokojenci barvou, vajíčky a dalšími rekvizitami pouličních demonstrantů. To, že se podobné výtržnosti odehrávají i v Moskvě, zůstává mimo pozornost státních médií. Navíc v cizině bývají terčem útoků hodnostáři, zatímco v Rusku chuligáni napadají učitele, ochránce lidských práv a i děti," napsal list Gazeta.ru.

Podle literárních kritiků je Ljudmila Ulická jednou z nejvýznamnějších ruských spisovatelek posledních let, její knihy sbírají prestižní ocenění a prodávají se úspěšně i v zahraničí. Ulická napsala dvanáct próz, tři knihy pro děti a šest divadelních her. Spolu s několika dalšími umělci byla označena za zrádkyni, když vystoupila proti ruské účasti v konfliktu na Ukrajině.