Divadlo NaHraně v pátek v pražském Divadle v Celetné uvede českou premiéru nejnovější divadelní hry významného britského dramatika českého původu sira Toma Stopparda nazvanou Obtížný problém.

V podobě scénické skici a v limitovaném počtu tří představení tak divadlo nabídne českému publiku exkluzivní možnost seznámit se s textem, který měl světovou premiéru v londýnském Národním divadle loni v lednu. Odsud se také v dubnu přenášel do kin v Praze a v Brně.

Stoppard se hrou Obtížný problém po devítileté odmlce vrátil k psaní pro divadlo, aby se svým typickým humorem reagoval na několik hranic lidského bádání.

V centru děje stojí mladá vědkyně Hilary (Barbora Vyskočilová), které věda ani její přátelé neumí dát uspokojivé odpovědi na otázky, jež ji trápí: existuje dobro bez účelu? Pomohou jí modlitby odčinit vlastní osobní selhání?

A konečně onen titulní obtížný problém vědomí: pokud už věda umí vypočítat každou částici ve vesmíru, blíží se den, kdy stroje napodobí i naši schopnost vyvolávat emoce a dojmy? "Tohle je hra, která nakonec žádnou odpověď nedává – neměla by dávat," dodává autor.

Režisérem scénické skici je umělecký šéf Divadla NaHraně a nově i činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy Šimon Dominik, který se Stoppardovým dílem zabývá dlouhodobě. Na kontě už má tři překlady a čtyři inscenace Stoppardových her.

"Ne, že by třeba Arkádie nebo Dvojitý agent byly nějaké oddechovky, ale jedna z kruciálních otázek současné filozofie, dotýkající se hranice lidského poznání, činí z Obtížného problému opravdový oříšek," uvedl.

"Tom Stoppard ovšem i z této jen zdánlivě odtažité matérie dokáže stvořit živou a napínavou hru, která problematiku nastiňuje s výrazným emocionálním nábojem," dodal režisér.