Turecko používá obvinění z urážky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k tomu, aby zastrašovalo své protivníky a umlčovalo opozici, soudí turecký spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006 Orhan Pamuk.

Evropští představitelé musí vůči Ankaře zaujmout tvrdší postoj ohledně dodržování svobody slova, dodal literát v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Od roku 2014, kdy byl Erdogan zvolen prezidentem, turecké úřady zahájily více než 1800 soudních řízení kvůli jeho urážce. Pronásledovaly mimo jiné novináře, karikaturisty a mládež. Stíhán je též německý satirik, jenž Erdogana zesměšňoval v německé televizi.

Podle Pamuka musí Evropská unie věnovat více pozornosti tomu, jak země zachází se svobodou projevu, když se s Tureckem kvůli uprchlické krizi začala sbližovat a uvažuje o bezvízovém styku.

"Nemá to nic společného s urážkou prezidenta. Je to jen o umlčení politické opozice. Jedná se o zastrašování lidí a celé země, aby už nikdo nekritizoval vládu," řekl čtyřiašedesátiletý Pamuk.

Samotný Pamuk byl před deseti lety souzen pro "urážku Turecka", když si dovolil kritizovat masakry, jichž se Turci dopustili v minulosti na Arménech a Kurdech. Později byla ale obvinění proti němu stažena.

Pamuk je ze všech tureckých autorů ve světě nejprodávanější, jeho knihy byly přeloženy více než do šedesáti jazyků. Je také prvním Turkem, jenž dostal Nobelovu cenu.

V úterý se Pamuk vyjádřil poté, co před tureckým soudem stanul novinář, kterému hrozí za urážku prezidenta čtyři roky vězení. Publicista a překladatel Murat Belge se podle obvinění dopustil urážky Recepa Tayyipa Erdogana v komentáři pro turecký liberální deník Taraf. V něm třiasedmdesátiletý akademik loni v září napsal, že Erdogan znovu vyvolal konflikt s kurdskými rebely kvůli volebním ziskům.

Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje po listopadových volbách získala v parlamentu absolutní většinu.

Evropská komise má ve středu vyjádřit stanovisko k tomu, zda Turecko splňuje podmínky pro bezvízový styk. Podle hromadících se spekulací západních médií se očekává "podmíněný" souhlas Evropské unie. Přitom už teď je jasné, že unijní kritéria Ankara zatím nesplňuje. Brusel chce ale vyzdvihnout, že dosavadní pokrok Turecka je obrovský.

Krok je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři.