V oficiálním programu a dalších důležitých sekcích festivalu v Cannes je po dlouhé době viditelně zastoupena česká kinematografie.
Na filmovém trhu Marché du Film se budou promítat čtyři tituly. Česká tvorba bude opět zastoupena i v česko-slovenském pavilonu prostřednictvím Českého filmového centra. Festival se koná od 11. do 22. května.
"Úspěchem je účast krátkého animovaného snímku Jana Sasky Happy End v oficiální sekci La Quinzaine des Réalisateurs, která existuje od roku 1969 a představuje celovečerní i krátké filmy a dokumenty," uvedla mluvčí Českého filmového centra Denisa Štrbová.
Ve stejné sekci měla film v roce 2012 Saskova pedagožka Michaela Pavlátová – tehdy šlo o její krátký animovaný snímek Tramvaj.
Český producent francouzského původu Artemio Benki ze společnosti Sirena Film je zastoupen dvěma koprodukcemi s Francií. V hlavní soutěži MFF Cannes jde o film Oliviera Assayase Personal Shopper (Osobní nákupčí), duchařský příběh ze světa módy současné Paříže.
"Byli jsme dobrým koproducentem filmu Marguerite, jehož francouzský producent kdysi produkoval i dva filmy Oliviera Assayase. Takže to má co dělat s dobrou reputací a také s kontakty. Kromě skvělých lokací pomohly filmové pobídky a podpora Státního fondu kinematografie," vysvětlil Benki, jak se k této spolupráci dostal.
V sekci Un Certain Regard, představující stylově zajímavé a originální filmy, se letos ocitne snímek La danseuse (Tanečnice). Debut režisérky Stephanie Di Giustové se vrací do Paříže přelomu 20. století.
"Oba filmy se částečně natáčely v Praze, která v nich představovala Paříž a Londýn," dodala mluvčí filmového centra Štrbová.
Upozornila také na sekci klenotů světové kinematografie Cannes Classics, v níž bude uvedena česká sci-fi Ikarie XB 1 režiséra Jindřicha Poláka z roku 1963. Film byl digitálně zrestaurován Národním filmovým archivem.
"Do stejné sekce byl vybrán i Valmont režiséra Miloše Formana, který v programu zastupuje Francii," doplnila Štrbová.
Semaine de la critique neboli týden filmové kritiky si vybral animovaný film Superbia (režie Luca Tóth), který je maďarsko-česko-slovenskou koprodukcí. Českým minoritním koproducentem je společnost Maur Film.
Na možnosti spolupráce mezi Českou republikou, Polskem a Slovenskem se v Cannes zaměří setkání polských, českých a slovenských producentů. Jeho cílem je podpořit mezinárodní koprodukce.
"Rozšíří to portfolio našich akcí zaměřených na možnosti spolupráce s Českou republikou, koprodukování i financování u nás," uvedla vedoucí Českého filmového centra Markéta Šantrochová.
Na filmovém trhu Marché du Film pak budou promítnuty snímky Nikdy nejsme sami Petra Václava, Laputa Jakuba Šmída, animovaný celovečerní film Pat & Mat Marka Beneše, Aldabra Steva Lichtaga a česká minoritní koprodukce Satisfaction 1720 (režie Henrik Ruben Genz).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist