Český výtvarník, scenárista a režisér Václav Mergl převzal při úterním slavnostním zahájení Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Třeboni cenu za celoživotní přínos.

Hlavním tématem letošního Anifilmu je migrace, přehlídka nabízí výběr z domácí i světové tvorby. Na festivalu bude promítnuto celkem 405 animovaných filmů, z toho více než 130 soutěžních.

"Jsem již starý muž a přijel jsem se do Třeboně rozloučit. Tato příležitost je nejlepší možností. Věnuji se teď hlavně pěstování bonsají," uvedl Mergl, když cenu přebíral.

Podle pořadatelů je Mergl svébytným tvůrcem. Jeho rukopis zásadně obohatil českou animaci o prvky sci-fi a především o originální filmy s filozofickými přesahy, v nichž výtvarná složka nebyla pouhým formálním prostředkem.

Merglovu animovanou tvorbu festival připomene projekcemi převážně z filmových pásů.

Anifilm letos nese název Kde domov můj? a představí tvorbu českých rodáků, kteří žijí a tvoří v zahraničí. Mezi hosty je také režisér a držitel Oscara v kategorii animovaných krátkometrážních filmů Jan Pinkava.

Anifilm, jenž se sloučil s Anifestem a podle odborníků patří mezi deset předních světových přehlídek svého druhu, letos nabídne šest soutěží.

K nejsledovanějším patří kategorie celovečerních animovaných filmů pro dospělé diváky a pro děti.

Diváci tak v Třeboni uvidí filmy proslulých autorů, jako jsou například Charlie Kaufman, Adam Elliot, Theodore Ushev či Ihor Kovaljov. Vítězové všech sekcí budou známí v sobotu.

Festival rovněž připomene animovanou tvorbu Paula Fierlingera, jenž se českým rodičům narodil v Japonsku, vyrůstal v USA a po válce žil v tehdejším Československu. Z něho roku 1967 uprchl na Západ.

Poprvé bude udělena divácká cena, kdy publikum ze třiceti snímků vybere nejlepší český film festivalu.

Novinkou letošního Anifilmu je rovněž přehlídka současné české animace, uváděná pod názvem České obzory.

Blok nazvaný Od čmáranic k pixelům se zaměří na španělskou produkci, která se v posledních letech prosazuje i úspěšnými celovečerními filmy. Jeden z nich - Posedlý (Pos eso) - loni na Anifilmu zvítězil.

Související