Americký spisovatel židovského původu a nositel Pulitzerovy ceny za literaturu Michael Chabon navštívil palestinská území. „Jejich okupace je tou nejbolestivější nespravedlností, jakou jsem kdy viděl,“ řekl Chabon po návratu agentuře AFP.
Ta připomíná, že pro Chabona byla jeho židovská totožnost vždy zásadní. Pulitzerovu cenu obdržel roku 2001 za knihu nazvanou Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye, jež vyprávěla příběh dvou židovských chlapců před, během a po 2. světové válce.
Židovství, přesněji to, co znamená být Źidem v Americe, později Chabon reflektoval třeba i roku 2007 románem Židovský policejní klub.
Autor, jehož manželka a spisovatelka Ayelet Waldmanová se narodila v Izraeli, tuto zemi poprvé navštívil v roce 1992. Když se ale Chabon nyní do Izraele vrátil a spolu se skupinou vybraných spisovatelů navštívil palestinská území, v Izraeli tím vyvolal rozruch. Cílem cesty spisovatelů bylo upozornit na situaci Palestinců žijících na územích spravovaných Izraelem.
„Pro mě je to tak ojediněle strašné – a odlišné od apartheidu – tím, že to způsobili Židé. Sám jsem Žid,“ řekl Chabon po návratu.
„Jakkoliv byl apartheid strašlivý a nerad bych ho jakkoliv umenšoval, tohle mi přijde ještě horší. Že se národ, který tak dlouho čelil perzekuci, obrátil a teď tímto příšerně byrokratickým způsobem utlačuje druhé,“ uvedl Chabon v narážce na vztah Izraelců k Palestincům.
Přidat se ke kampani proti „izraelské okupaci palestinských území“ se Chabon rozhodl poté, co Izrael před dvěma lety navštívila jeho manželka.
„Pocítila k té zemi mnohem silnější pouto, než si předtím myslela, tím to pro ni bylo obtížnější. Řekla si, že jestli se má v Izraeli cítit jako doma, musí se nějak postavit k okupaci,“ vysvětlil autor.
Chabon navštívil palestinská území spolu se spisovateli Davem Eggersem, Evou Menasse či nositelkou Pulitzerovy ceny za literaturu Geraldine Brooksovou. Společně se setkali s Palestinci žijícími ve Východním Jeruzalémě, Hebronu a ve vesnicích poblíž palestinského města Ramalláh. Eggers se následně vypravil i do Pásma Gazy.
Izrael zabral Západní břeh Jordánu po šestidenní válce v roce 1967. Na území žije zhruba 2,5 milionu Palestinců, jejichž životy izraelské úřady podle AFP nejrůznějšími způsoby omezují. Několik set tisíc Izraelců také na území buduje osady, které OSN a většina mezinárodní komunity považují za ilegální.
Dvaapadesátiletý Michael Chabon po návratu z Izraele poskytl rozhovor americkým židovským novinám The Forward. V nich označil okupaci Západního břehu Jordánu za „nejbolestivější nespravedlnost, jakou jsem kdy viděl“.
Jeho názor, jenž následně přetiskla některá izraelská média, vyvolal polemiku. Na sociálních sítích prominentní proizraelský aktivista Arsen Ostrovsky například na Twitteru napsal, že Chabon „v životě zjevně ještě mnoho neviděl“. Komentátor Jack Engelhard na stránkách izraelského webu Arutz Sheva označil Chabonovy výroky za odporné.
Spousta Izraelců, zejména těch pravicově orientovaných, dlouhodobě odmítá kritiku ze strany amerických Židů. Ti prý dostatečně nechápou každodenní život v Izraeli a vnímají ho s příliš velkým odstupem. To Chabon odmítá.
„Představa, že bych byl nepřítelem Izraele nebo bych Izrael nenáviděl, je scestná,“ uvedl spisovatel. „Dlouho jsem Izraeli nadržoval, možná mu podvědomě stále nějak nadržuji, a kvůli tomu jsem byl ochoten okupaci přehlížet.“
Což je podle Chabona jediné, co zastáncům Izraele dlouhodobě zbývá. „Pokud ho chcete podporovat, musíte se tvářit, jako by okupace nebyla. Izraelská vláda to dobře ví, a dělá vše pro to, aby okupaci před svými obyvateli skrývala a běžní Izraelci se o ní mnoho nedozvěděli,“ uvedl.
Návštěvu Michaela Chabona a dalších spisovatelů zorganizovala nezisková skupina Breaking The Silence, která sbírá výpovědi válečných veteránů a prý jim chce pomoci zbavit se traumat souvisejících s jejich službou na Západním břehu Jordánu či účastí v operacích v Pásmu Gazy.
Izraelský ministr obrany Moše Jaalon tuto skupinu v březnu obvinil z vlastizrady, protože prý od bývalých vojáků sbírá svědectví podléhající režimu přísně tajné. Skupina toto nařčení odmítla.
Michael Chabon a Ayelet Waldmanová nyní připravují knihu s eseji pětadvaceti světových autorů, kteří popsali každodenní život Palestinců pod izraelskou správou. Výtěžky z prodeje mají jít místním Palestincům i skupině Breaking The Silence.
Podle serveru Forward.com do knihy přispěje například i nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Titul by mělo roku 2017 vydat nakladatelství HarperCollins v angličtině a hebrejštině.
Izraelská vláda se k návštěvě spisovatelů odmítla vyjádřit.
Michael Chabon, který nedávno napsal polovinu písní pro album písničkáře Marka Ronsona a jehož poslední román Telegraph Avenue z roku 2012 již vyšel také v českém překladu, je další z kulturních osobností vyjadřujících se poslední dobou k Izraeli.
Dlouhodobě Izrael kritizuje především bývalý člen Pink Floyd Roger Waters, jenž volá po kulturním bojkotu země. Naopak spisovatelka J. K. Rowlingová, autorka ságy o Harrym Potterovi, bojkot Izraele odmítá, dodává AFP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist