Německá spisovatelka Jenny Erpenbecková obdrží letošní Cenu Thomase Manna.

Zasloužila si ji tím, že ve svých dílech bere v potaz historii i politiku a reflektuje aktuální společenské dění, napsala agentura DPA.

Letos devětačtyřicetiletá a v Berlíně usazená autorka patří ke špičce současné německy psané literatury. V minulosti již několik cen obdržela, například Joseph-Breitbach-Preis nebo Walter-Hasenclever-Literaturpreis.

Poslední román Erpenbeckové nazvaný Gehen, ging, gegangen byl favoritem na letošní Německou knižní cenu. Přestože ocenění neobdržel, stal se z něj bestseller a nyní právě díky němu autorka obdržela Cenu Thomase Manna.

Kniha popisuje bezvýchodnou situaci dnešních uprchlíků žijících v Německu. Autorka při psaní knihy vyhledávala skutečné uprchlíky, hovořila s nimi či je doprovázela na úřadech.

"Od svého tolik oceňovaného debutu z roku 1999 nazvaného Příběh starého dítěte napsala nespočet románů, příběhů, esejů a dramat, která se zabývají aktuálními otázkami a popisují spletitou politickou historii 20. století," vysvětlila porota Ceny Thomase Manna, proč si vybrala právě Erpenbeckovou.

Z jejích předností konkrétně vyzdvihuje psaní reflexivním jazykem či časté střídání vypravěčů – od obětí přes pachatele až k těm, kdo pouze přihlížejí bezpráví.

Jenny Erpenbecková se narodila roku 1967 do literární rodiny, vyrůstala ve východním Berlíně. Vystudovala divadelní vědu a režii hudebního divadla. Koncem minulého tisíciletí začala profesionálně psát divadelní hry a později pŕozu. Její debutový román Příběh starého dítěte, jenž vyšel roku 1999, vyprávěl o introvertní dívce, která se ocitne v dětském domově a stane se obětí šikany.

Do češtiny zatím Erpenbecková přeložena nebyla, pražské A Studio Rubín nicméně roku 2005 inscenovalo její hru Kočky mají sedm životů.

Cena Thomase Manna je spojena s oceněním ve výši 25 tisíc eur. Oficiálně bude Jenny Erpenbeckové předána na slavnostním večeru 17. září v Lübecku.