Ruský dirigent Valerij Gergijev, blízký přítel prezidenta Vladimira Putina, ve čtvrtek oddirigoval koncert v syrské Palmýře.
Vystoupení se odehrálo v ruinách amfiteátru, kde Islámský stát ještě před několika měsíci popravoval zajaté Syřany. Palmýru letos v březnu nazpět od Islámského státu dobyly vládní jednotky syrského prezidenta Bašára Asada podporované ruským letectvem.
Gergijev do Sýrie přiletěl i se symfonickým orchestrem Mariinského divadla, tedy instituce, jejímž je v Petrohradu generálním ředitelem.
Na programu byly skladby Johanna Sebastiana Bacha, Sergeje Prokofjeva a Rodiona Ščedrina. Podle britské BBC vystoupení přihlíželi ruští vojáci, ministři a novináři, podle britského listu Guardian byli v publiku také syrští vojáci, diplomati ze Zimbabwe, Číny a Srbska, zástupce OSN nebo ředitel petrohradské Ermitáže Michail Piotrovskij.
Ruská státní televize živý přenos koncertu prokládala příležitostnými záběry z bojů ruských vojáků a syrské armády s Islámským státem. V telemostu ze Soči zařadila také krátký projev Vladimira Putina, podle něhož organizace koncertu znamenala "pro mnoho lidí mnoho nepříjemností a nebezpečí, protože se odehrává v zemi, která stále čelí útokům," jak uvedl.
"Od vás všech to vyžadovalo velkou sílu a odvahu," dodal Putin.
Ten, stejně jako Gergijev interpretoval ruskou intervenci v Sýrii coby humanitární operaci proti teroristům, jak to během přenosu shodně označovala také ruská televize.
Koncert se zřejmě ne náhodou odehrál tři dny předtím, než si Rusko 9. května připomene porážku nacistů ve druhé světové válce. Putin vnímá nynější úsilí Rusů v Sýrii v návaznosti na tuto válku.
Americký deník Los Angeles Times upozornil, že v den, kdy se koncert odehrál, bylo dvanáct lidí zabito a alespoň čtyřicet zraněno při bombardování menšího města nedaleko Homsu na západě Sýrie.
Opoziční organizace Syrian Observatory for Human Rights zase zmínila čtvrteční letecký útok na uprchlický tábor, během něhož údajně zesnulo 28 lidí. K tomuto incidentu prý došlo zhruba 225 kilometrů od Palmýry.
Britský ministr zahraničí Philip Hammond koncert označil za "nevkusný pokus odvrátit pozornost od trvajícího utrpení milionů Syřanů".
Naopak ruská státní televize Russia Today vystoupení prohlásila za "symbolické humanitární gesto".
Valerij Gergijev, jenž byl donedávna šéfdirigentem London Symphony Orchestra a nově působí jako hudební ředitel Mnichovské filharmonie, již Vladimira Putina několikrát podpořil. Roku 2008 dirigoval obdobný koncert v Cchinvali, dnes hlavním městě separatistické republiky Jižní Osetie, o něž tehdy Rusové válčili s Gruzií.
Roku 2012 Gergijev podpořil Putinovu kandidaturu na prezidenta, roku 2014 vyjádřil souhlas s ruskou anexí Krymu.
Jedním ze sólistů čtvrtečního koncertu v Palmýře byl violoncellista Sergej Roldugin, další blízký přítel Vladimira Putina, jehož jméno figuruje v aféře takzvaných Panamských dokumentů. Podle nich byl Roldugin vlastníkem několika offshorových společností, přes které protekly miliardy dolarů. Roldugin toto nařčení odmítl.
Britský deník Guardian interpretuje Rolduginovu účast na koncertě jako "zatím nejsilnější náznak, že se hudebník nadále těší přízni oficiálních kruhů".
Putinův přítel Gergijev oddirigoval koncert v Sýrii, sólistou byl violoncellista z Panama Papers
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist