Největší letní hudební festivaly zvyšují své rozpočty i ceny lístků, nabízejí však méně zahraničních hvězd než v minulosti. Přesto většina pořadatelů těch nejznámějších akcí zhruba ze 300 českých festivalů loni zaznamenala rekordní zájem návštěvníků.

Například na Colours of Ostrava do areálu Dolních Vítkovic loni přišlo 43 700 lidí. Proti předchozímu roku to je téměř o 3000 více.

Příjem ze vstupného však často činí jen 15 až 20 procent milionových rozpočtů velkých festivalů. Přesné rozpočty pořadatelé obvykle nezveřejňují, u těch největších jde o částky v řádu až desítek milionů korun. Rekordmany jsou Colours of Ostrava, jejichž rozpočet se blíží částce 80 milionů korun.

Ostravská akce, která se letos uskuteční od 14. do 17. července, drží primát také v cenách vstupenek. Za čtyřdenní festival zájemci zaplatí až 2490 korun.

Ceny vstupenek na největší festivaly se pohybují kolem 1500 korun, cena je však pružná. Pořadatelé většinou nabízejí výrazné slevy v případě zakoupení vstupenek s několikaměsíčním předstihem.

Také letos pořadatelé avizují jména hlavních hvězd, například Nightwish (Metalfest Plzeň), Korn (Aerodrome Praha), Iggy Pop (Metronome Praha), The Offspring a Massive Attack (Rock for People), Avantasia (Masters of Rock Vizovice), Tom Jones (Benátská! Liberec), Ministry (Brutal Assault Josefov), Underworld (Colours of Ostrava) nebo Parov Stelar (Trutnoff). Jde o hudebníky, kteří se již v Česku v minulosti představili.

Vedle hudby se běžnou zvyklostí na festivalech stal i doprovodný program. "Na prvním místě zůstává samozřejmě muzika. Mnohem houževnatěji než v letech předchozích pracujeme na novém designu areálu, kde bude více prostoru pro nehudební aktivity," řekl Petr Fořt, spolupořadatel královéhradeckého Rock for People.

K tradičnímu návštěvnickému servisu většinou patří stanová městečka, dětské koutky, velkoplošné projekce, půjčovny kol nebo možnost koupání. Kvalitní zázemí se však promítá do rostoucích rozpočtů festivalů a zároveň zvyšujících se cen vstupenek.

Pořadatelé také poukazují na růst cen zahraničních hvězd, za "párek a pivo" nejezdí ani zavedení domácí interpreti.

Velkou roli při výběru festivalu u návštěvníků vedle ceny vstupenky a programu hraje také prostředí. Nejen za muzikou vyrazí například 28. a 29. května do areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice návštěvníci akce Mezi ploty. Vedle hudby bohnická přehlídka navíc nabídne cirkus, tanec, pouliční divadlo, pantomimu a interaktivní workshopy.

Zájemci si také mohou v Rodinné zóně popovídat s předními odborníky na výchovu dětí či partnerské vztahy. Rodinná zóna obsadí vůbec největší část areálu. Tvořit ji budou čtyři scény s bohatou programovou náplní.

Odlišit od zavedené festivalové produkce se chce 8. a 9. července v Mohelnici na Šumpersku festival Fingers Up, který hledá jiné publikum než většina podobných akcí. Svým programem chce reflektovat zájmy mladých lidí, vymezit se z mainstreamu a vsadit na indie a alternativní scénu.

Festivaly vedle hudby lákají také na originální prostředí – Brutal Assault na kulisy pevnosti Josefov, akce Okoř se šťávou a Okoř 2016 na romantiku se známou zříceninou hradu, Colours of Ostrava na industriální prostředí, Trutnoff na undergroundovou atmosféru areálu Na Bojišti a "indiánskou image" nebo Sázavafest na malebnou zámeckou zahradu ve Světlé nad Sázavou.