Hlavním hostujícím sólistou příští sezony Filharmonie Brno bude britský violoncellista Matthew Barley.

V Brně odehraje tři koncerty, při jednom z nich v české premiéře zazní multimediální dílo čínského autora Tan Duna, držitele Oscara za hudbu k filmu Tygr a drak.

Barley v Brně uvede také slavný violoncellový koncert anglického klasika Edwarda Elgara. "V jednání jsou jeho workshopy a další aktivity," uvedl dramaturg filharmonie Vítězslav Mikeš.

Jedenapadesátiletý Barley má za sebou koncerty s BBC Philharmonic nebo s Královskou liverpoolskou filharmonií.

Filharmonie Brno bude podle ředitelky Marie Kučerové i v 61. sezoně kombinovat klasická díla symfonického repertoáru s hudbou 20. i 21. století.

"I nadále tvoří naši hlavní posluchačskou základnu lidé, kteří ke klasické hudbě dorostli věkem, ale podle posledního marketingového průzkumu jsou nyní statisticky nejpočetnější skupinou mladí lidé mezi 20 a 30 lety, které lákají především nové zážitky, jež nabízíme," uvedla Kučerová.

První skladbou, která v příští sezoně zazní, se stane Žárlivost Leoše Janáčka. Z klasického repertoáru dramaturgie vybrala třeba Smetanovu Mou vlast, a to pro novoroční koncert pod taktovkou Zdeňka Mácala.

Jako sólisté se v příští sezoně s filharmonií představí také ruský klavírista Kirill Gerstein, německá houslistka Sophia Jafféová nebo francouzský akordeonista Richard Galliano.