Výtvarnice vytvářející obří sochy mužských zadků nebo umělkyně, která návštěvníky galerie nechala jezdit na dětském vláčku, jsou nominovány na letošní Turner Prize.

Nejvýznamnější cena určená britským umělcům mladším padesáti let, která má "vyvolat debatu nad aktuálním děním v anglickém umění", bude udělena 6. prosince. Vítěz obdrží šek na 25 tisíc liber.

Deník Guardian v této souvislosti připomíná, že cena některé diváky tradičně vzruší a potěší, kdežto jiné naštve. "Letošní ročník tento trend podle všeho nezvrátí," konstatuje Guardian nad letošním seznamem čtyř nominovaných.

Prvním z nich je v Londýně působící výtvarnice Anthea Hamiltonová, která podle BBC pracuje se surrealismem, komickou nadsázkou, erotikou či fetišismem. Jedním z jejích nejznámějších děl je obrovská socha nahého mužského zadku vklíněná do zdi.

Hamiltonová pracuje s různými uměleckými médii, vytváří sochy, instalace, performance i videa. Nominaci obdržela za svoji výstavu Lichen! Libido! Chastity!, která byla k vidění v newyorském SculptureCentre.

Osmatřicetiletý Michael Dean se primárně věnuje soše, pracuje ale jen s "přehlíženými materiály", například s betonem nebo zvlněnou kovovou stahovací roletou.

Sám o své tvorbě říká, že se snaží "plastickou formou vyjádřit to, co bych chtěl říci slovy". Podle poroty sochař oživuje význam umění, které následovalo po minimalismu pozdních 60. let.

"Jsem stejně tak sochař, jako jsem umělec vytvářející instalace, jako jsem typograf, jako jsem dramatik a jako jsem filozof," pravil o sobě Dean v jednom rozhovoru.

Dean pochází z anglického Newcastlu, nominován byl za výstavy v South London Gallery a amsterdamské galerii Appel.

Třetí nominovaná, třicetiletá Helen Martenová, vytváří koláže z nalezených objektů. Její tvorba je "unikavá a nestálá svou formou i významem, přitahuje a mate, ale zároveň se vzpírá interpretaci a zařazení", uvedli porotci.

Výtvarný kritik Guardianu o Martenové dříve napsal, že diváka nutí se "velmi zblízka dívat na věci, které vytváří, a stopy, které zanechává".

Poslední nominovanou je Josephine Prydeová, kterou prý dlouhodobě fascinuje vztah mezi uměním a fotografií. V galerii v San Francisku v minulosti v měřítku 1 : 10 vytvořila model nákladní lokomotivy, na němž mohli návštěvníci popojíždět okolo fotek ženských rukou.

Dle poroty Prydeová "zkoumá samotnou podstatu vytváření obrazů a jejich vystavování". Umělkyně se zaměřuje na společenská témata.

Podle deníku New York Times je Prydeová ze všech nominovaných v USA nejznámější, v neposlední řadě proto, že roku 2013 si Muzeum moderního umění v New Yorku vybralo její snímky do svého výstavního cyklu New Photography.

Přehlídka čtyř výtvarníků nominovaných na Turnerovu cenu poběží v londýnské Tate Britain od 27. září letošního roku do 8. ledna 2017.

Vítěze vybere čtyřčlenná porota vedená novým ředitelem Tate Britain Alexem Farquharsonem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist