Za "suverénní a originální vypravěčský typ" označila porota Ceny Jiřího Ortena mladou českou prozaičku Sáru Vybíralovou, která toto ocenění letos získala. Výsledky byly vyhlášeny ve čtvrtek odpoledne na veletrhu Svět knihy.

Vybíralová, narozená v roce 1986, vystudovala francouzštinu a historii na Filozofické fakultě UK, kde je nyní doktorandkou. Živí se jako lektorka a překladatelka z francouzštiny, žije střídavě v Praze a v Paříži.

Jedna z povídek v její sbírce Spoušť reflektuje tvorbu francouzského autora Borise Viana, v dalších se objevují postavy s francouzskými jmény či zkušenostmi ze života ve Francii.

Povídková sbírka Spoušť vypráví o deseti postavách sužovaných neurózami a nenaplněnými tužbami. "Myslím, že povídky pojí téma solitérství, které může být bolestivé i opojné a kterého se těžko vzdává. Baví mě vžívat se. Taky je pro mě asi typické něco, čemu by se dalo říct autorské lajdáctví: ráda trochu mlžím a vůbec mi nevadí, že neumím konce," uvedla ke své knize Vybíralová.

V dřívějším rozhovoru pro Radio Wave řekla, že když texty psala, přišlo jí nosné si představovat "různé situace, ve kterých cosi narůstá, až to praskne nebo to dojde do bodu, kdy už to dál nejde".

Jedna povídka Vybíralové například střídavě dává slovo dvěma ženám žijícím v jednom bytě, v jiné se mladému vědci hroutí předem daný harmonogram života. Další text se odehrává v marockém lese, kde se vdaná žena snaží zatočit s neuspokojivým životem.

"Postavy povídek, i když třeba nežijí samy, jsou samotáři, bezradní singles, osamělci jen zřídka schopní živé komunikace," řekl o knize ve svém rozhlasovém pořadu Zdenko Pavelka. "Je to obraz eurocivilizace po postmoderně, svět sice svobodných, ale bloudících ztracenců, kterým chybí jistoty, řád, opora."

Vybíralová "přirozeně používá spisovný jazyk a text rozsekává do holých vět jen tam, kde je to opravdu účelné," napsal v recenzi literární časopis Host.

Podle něj autorka nemá potřebu čtenáře pobavit. "Její témata jsou striktně vážná. Dotýkají se osamělosti, zklamání, komunikačních bariér, hledání smyslu života a vlastní identity."

Knihu Sáry Vybíralové vloni vydalo nakladatelství Host, křest proběhl v pražském Café Jedna. Ještě během něj se autorka ohradila proti grafické úpravě knihy, na kterou typograf Martin Pecina umístil kosočtverec. To bylo podle spisovatelky genderově nekorektní.

"Nevěřím tomu, že v jeho výběru grafického motivu nehrál roli fakt, že jsem žena a že jsem debutantka," vysvětlila později Vybíralová v rozhlasovém interview. "Myslím, že je to hrozně zavádějící. Ani nějaká ženskost, ani erotičnost nepatří k nejdůležitějším prvkům knihy."

Pecina se k úpravě později vyjádřil na svém blogu.