Závěrečný díl sci-fi trilogie Dmitrije Gluchovského nazvaný Metro 2035, který navazuje na předchozí Metro 2033 a Metro 2034, je podle autora metaforou života v Rusku vystavěného na ruinách Sovětského svazu. V knize lidé žijí v moskevském metru, protože celý svět je zničený jadernou válkou.

Autor, jenž v literárním světě používá anglický tvar svého jména Dmitry Glukhovsky, svoji novinku představil v pátek na pražském veletrhu Svět knihy.

"Metro 2035 je metaforou národa žijícího v bunkru. Kniha mimo jiné klade otázky, proč svůj smysl života vidíme jen v boji a proč tak lehce věříme lžím a propagandě," řekl Gluchovskij.

První díl trilogie začal moskevský rodák psát na konci 90. let v období vlády Borise Jelcina. "Mezi Ruskem a Západem tehdy nebyla konfrontační politika. První díl není o strachu z jaderné války, ale o lidech, kteří se narodili v období Sovětského svazu a zažili krach socialistického tábora a komunismu," uvedl.

„Rozpadla se nejen politická struktura, ale vše, co s ní bylo provázáno – ideologie i vnímání historie a pád bývalých hrdinů i ideologizované kultury. Lidé žijí v chaosu a nebezpečí, protože není stát, o který by se mohli opřít.“

K myšlence situovat děj svého románu do metra přivedly Gluchovského zážitky z dětství, kdy kvůli studiu každý den jezdil metrem z okraje Moskvy do centra města.

"Jednou jsem s překvapením zjistil, že metro je stavěné jako protiletecký kryt, který je schopen zachránit desítky tisíc lidí. Stanice jsou v hloubce desítky metrů, jsou chráněny proti chemickému útoku, mají filtry, zásoby vody a podobně. Nemohl jsem se ubránit myšlence, jak bude v případě jaderné války vypadat náš život v metru," řekl.

Inspiraci ke knize, kterou řadí do žánru antiutopie, bral Gluchovskij v případě Metro 2033 u bratrů Arkadije a Borice Strugackých, později ho zaujali Isaak Babel, Andrej Platonov a Jevgenij Zamjatin.

"Patří k ruskému životu 20. století se vší tou tragikou, krví a polámanými kostmi," konstatoval Gluchovskij, podle kterého se současné Rusko vrací k hrdinství svých vojáků za druhé světové války. Neklade si už ale otázku, zda bylo nutné prolít tolik krve.

Za absurdní Gluchovskij považuje motorkáře a umělce podporující současnou ruskou vládu. "Noční vlci a rockoví zpěváci by měli být v opozici. V normální společnosti jsou motorkáři a rockeři spíše anarchisty, a ne součástí oficiální kultury," podotkl.

Gluchovskij, který žije v Moskvě, nemá problémy s vydáváním knih, přestože se neskrývá s výhradami k současné ruské vládě. "Nenazval bych to diktaturou, ale zemí zlodějů, kde stát prorostl se zločinem a vše je pod kontrolou," řekl.

Domnívá se, že Vladimir Putin bude v čele státu pravděpodobně do té doby, dokud nezemře stářím. "On je ještě mladý a pečuje o své zdraví. Proto bude v Rusku ještě mnoho let stejná situace. Bohužel mnozí lidé se domnívají, že demokracie umožňuje vládu zlodějů. To je jejich zkušenost z 90. let, na které úspěšně staví nové pokolení politických vůdců. A opozice je rozdrobená, chybí jí silný vůdce, kterému by bylo možné důvěřovat," dodal.

Gluchovskij čtyři a půl roku strávil v Jeruzalémě, kde vystudoval mezinárodní vztahy. Pracoval jako televizní a rozhlasový reportér v Německu a ve Francii a jako válečný korespondent v Izraeli a Abcházii.

Fenomén Metro se zrodil záhy po vydání prvního dílu, za který autor obdržel evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 za nejlepší literární debut. Na motivy románů Metro 2033 a Metro 2034 vznikly úspěšné počítačové hry a hollywoodští producenti Michael De Luca a Stephen L’Heureux připravují filmovou adaptaci Metra 2033.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist