eskymáckej pes
zprašivěl v postrojích
na bílejch pláních
nežere nespí
tahoun zakletej v saních
jen rvát se a táhnout
hladem chcípat
rvát se pak padnout
v mokrotě žít u ohně hnípat
jen rvát se a táhnout
cizí náklad
nevidět dál
k stáru tě oddělat
kdo by se bál
to fena tě vrhla
naprav tu chybu,
co s timhle světem
dá jen bič a zmrzlou rybu
ve sněhu a mezi krama
někde už cinká hrana
ve sněhu a mezi krama
kde tměj se pláně
někde už cinká hrana
a z mrazivý ledovcový dlaně
de vítr
mrazivý šlehnutí nelítostnýho vozky.
zas a zas
tím bičem je vítr co nese mráz
kulhavý škubnutí v kolísání běhu,
tlak na šíji, zas a zas
tím bičem je vítr co nese mráz
v řemenech prošílet další den
zmrhat se na jedný stopě
takhle zapřaženej se můžeš zbláznit jen
zvlášť v zemi ledu v zemi po potopě
nenechá mě vydechnout
mrazivou můrou dál mě tlačí
tenhle bičovanej běh
letu saní sotva stačí
zvenčí i zevnitř
sevřený
plahočit se pod chladnou hvězdou
než křeč a vzlyk prochvějí
rameny, další děsivý spřežení
na hrotu zimy jedou
o řezání do kůže
rozdrásal ses
a pořezal
a vylil se
a ztratil vtipnou kaši
snědí to ptáci
černí tiší ptáci,
kteří přilétají
z posledních sil
konečně vyčerpáni
tvým zápasem
obřad
viděls umírat tele
chvíli ses díval
a pak sis pořezal tvář
a namaloval zelenou slzu,
vzal jsi kusy hlíny
z živé zahrady
a šel k místu
kde leželo s mravenci,
tráva byla ostrá
a kroky se ježila
to tele tam nebylo
a vůbec nikde nebylo
vytrhals drny
a pohřbil alespoň hlínu
abys nemusel smýt
tu pracnou slzu,
když ses vrátil
zahrada křičela
abys opakoval obřad
a že vyvrhne tele
věci z bahna
část řasnatého roucha
ovinuje paži
jak vlasy mlčící ústa,
v kouscích ruky
náramek prorostl kostmi,
moucha bzučící nad touto věcí
je teplejší a živoucnější
než muž z bažin,
a tak je to vždycky
Venezuela
Tak a je to. Mám po prvním nástupu. Je to směšně malý tábor. Dozíráme na práci asi padesáti čísel. Jako zástupce mám k ruce pět dozorců. Byl jsem velmi zklamán. Po tolika letech služby v obrovském táboře plném baráků a ubikací mě tohle hnízdo s kanceláří, strážním domkem a dvěma baráky pořádně zklamalo. Doufal jsem, že mě nadřízení nasadí na nějaké odpovědnější pracoviště. Zmínil jsem se o svých pochybnostech Klausovi, ale ten se jen smál. Uvidíš, že práce bude dost. A taky zábavy. Nadřízení mě určili velitelem tohoto tábora zoufalé nudy právě proto, že při své jednotvárné práci dokážu zapojit fantazii.
Vůbec to nechápu. Práce – čísla kopou příkop, zase ho zasypou a kopou znovu. To přece není žádná práce, to je úplný oddych. Dost jsem se divil, když mi jeden z dozorců naznačil, že to dělají už léta. Musí odstřelovat ty, co se z toho zblázní a jednoho dne prostě přestanou vykonávat rozkazy. Vůbec pracovní systém tohoto tábora nechápu.
Jsem už týden hlavním dozorcem na výkopu. Je to opravdu nudné. Pokoušel jsem se navázat rozhovor s některým dozorcem. Nejde to – všichni jsou hrubí, tupí a věčně opilí. Šíleně se nudí. Mají-li volno, jenom se povalují, nebo pijí. Nechápu, jak to Klaus může strpět. Ta nuda je dohání k různými sázkám. Jednoho jsem přistihl při mučení čísla. Bil ho drátem přes hlavu, přes prsa, přes břicho. Opodál leželi nebo seděli ostatní strážní a pozorovali ho. Ostatní čísla pracovala pár metrů odsud. Žádné scénu nepozorovalo, byla úplně netečná. Dozorce si svlékl bundu, byl úplně zpocený a ruka s drátem se zvedala a klesala pravidelně téměř v rytmu úderů krumpáčů, kterými čísla čistila výkop. Chvíli jsem stál a scénu pozoroval. Nebyl jsem ještě docela obeznámen s kázeňským řádem a samozřejmě jsem si myslel, že jde o trest. Ale bití neustávalo. Číslo leželo bez hlesu, jen si rukama zakrývalo oči. Vtom mě jeden z dozorců zpozoroval a líně se postavil do pozoru. Ostatní dozorci i čísla ho napodobili. To ležící pod ranami se zkroutilo a snažilo se vstát. Jen dozorce, který třímal drát, mě zřejmě neslyšel a v bití pokračoval. Pohyb čísla pod ním ho rozzuřil. Někdo z dozorců na něj křikl. Otočil, pustil drát a začal rukama šátrat po zemi. Chvíli mu to trvalo, pak našel bundu a pomalu, jakoby opojen si ji nasadil. Zařadil se mezi ostatní. Snažil jsem se věc vyšetřit na místě. Ptal jsem se jednoho ze strážných, čím se číslo provinilo. Hleděl na mne a usilovně vraštil čelo. Pak se usmál, a jako by si na něco vzpomněl, řekl. – Ano, pracujeme stále u výkopu. – Ostatní mi odpovídali podobně, jeden dokonce řekl: Zvláště ve spánku.
Vůbec jsem jim nerozuměl a oni mně také ne. Možná, že to jsou všechno cizinci a znají jen pár slov naší řeči. Po večeři jsem se o případu s číslem zmínil Klausovi. Řekl: Ano, to je možné, ale o takové věci se nestarej, byli sem všichni přeloženi z velitelství, a kdo by chtěl posuzovat jeho rozhodnutí? Takových věcí si nevšímej, hleď si své práce a o zábavy dozorců se nestarej, i když jsou to možná cizinci, mají právo na svůj odpočinek. Namítl jsem, že není možné, aby takhle zacházeli s čísly. Čísla jsou tu, aby pracovala, a jestli je budou dozorci svévolně pobíjet, nedokážeme vykonat práci uloženou velitelstvím. A to by si měl Klaus jako zodpovědný velitel tábora rozmyslet. Vysmál se mi. Jakou práci? Ten příkop se dá vykopat a zasypat, zasypat a vykopat s pouhou čtvrtinou celkového stavu! Pcha, čtvrtinou! Pětinou! Myslíš, že číslům vadí, jak s nimi dozorci zacházejí? To rozhodně není pravda! Žádné z nich neví, kdy přijde na řadu. Za hodinu? Tuto noc, tento den? Za měsíc? Příští rok? Umožňujeme jim žít v napětí. Vzali jsme jim všechno. Majetek, rodinu, svobodu. Dostali za to veliký vznešený dar. Napětí. Kdybychom je prostě uvěznili, izolovali, budou si vykopávat příkop v bezpečí. Všichni by se zbláznili. Takhle alespoň dávají pozor, kdo přijde na řadu, spolu nemluví o ničem jiném, snad se i sázejí. Pro dozorce to už taková zábava není. Mohou každý den pobít tolik a tolik kusů, víc je velitelstvím striktně zakázáno. A jak je to moudré! Kdyby se dozorci nekrotili, vybili by všechna čísla za pár dní. A co potom? Potom by se celý systém zhroutil! Věř mi, že život čísel je daleko, daleko snesitelnější. Tohle je velmi starý tábor. Některá čísla se tu narodila a už si nedovedou představit nic jiného. Myslím, že některá už nedovedou ani mluvit. (…)
Jáchym Topol, Marek Vajchr (ed.): Děsivý spřežení. 2016, vydalo nakladatelství Revolver Revue, 88 stran, 230 korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist