Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu ve světové premiéře uvedlo hru Davida Drábka Unisex. Režii svérázné apokalyptické fantasy věnované posledním případům násilí v Evropě měl sám autor hry.

Drábek, který je i uměleckým šéfem Klicperova divadla, hru napsal v roce 2009.

"Unisex je inscenace, na níž mi velmi záleží. Je ostrá jako skalpel, zároveň snad i výpravná a zábavná v tom duchovně občerstvujícím smyslu slova," uvedl k premiéře Drábek.

Trojice vyvolených hrdinů se v Unisexu pod vedením tajuplného znalce italské kávy Maxe vydává na fantaskní putování v tajné akci s krycím názvem Sklípkan.

Transsexuál Nina, dříve Egon, dokáže vycítit přítomnost zla. Nevzhledná učitelka Vonderková, zvaná Želva, pozná, kdy přesně člověk zemře. A podivín Boleslav vyřezává na vlastní pěst zločincům mateřská znaménka, aby neprošli do nebe. Při putování se dostanou až na Sibiř.

Podle dramaturgyně Markéty Bidlasové je Drábkův Unisex hrou plnou temna a mrazu, hlavními hrdiny jsou sympatičtí outsideři, kteří se svým fyzickým nebo duševním ustrojením velmi vymykají průměru.

"Dále tu máme nadpřirozené bytosti a jevy, máme tu mrtvé, s nimiž je možno normálně komunikovat. Máme tu mnoho různých reflexí doby, od drobných postřehů každodennosti až po komentáře současnosti," uvedla Bidlasová.

Hra je věnovaná nedávným případům násilí spáchaných v Evropské unii. Režisér ji sice kritizuje, jinak je ale jejím příznivcem.

"Za mák nevěřím Rusku a považuju ho za minimálně stejné ohrožení jako militantní a Koránu odcizený islamismus. Evropa je mžouravá a zlenivělá, otylá z dostatku. Otupělá stovkami diplomatických a ekonomických konsenzů. Ale pořád je to nejlepší myslitelné společenství a doslova záchrana pro geopoliticky tak bezvýznamnou zemi, jakou je Čechie," uvedl režisér.

Hlavní role v inscenaci Unisex ztvárnili Kamila Sedlárová, Vojtěch Dvořák, Miroslav Zavičár, Marie Poulová, Filip Richtermoc, Jakub Tvrdík.

Hudbu složil Darek Král, kostýmy vytvořila Simona Rybáková a scénu Jakub Kopecký.

Unisex byl v Klicperově divadle sedmou a poslední premiérou v končící divadelní sezoně. Divadlo tradičně sezonu uzavře mezinárodním festivalem Divadlo evropských regionů, který začne v pátek 17. června.

V příští sezoně hodlá divadlo nabídnout také sedm premiér. Například na konci října chce ve světové premiéře uvést nejnovější hru Pavla Kohouta nazvanou Vítězný únor v režii Břetislava Rychlíka. První premiérou bude v polovině října uvedení tragikomedie Kočičí hra v režii Terezy Karpianus.