Z nahrávek, na nichž spisovatel William S. Burroughs předčítá svůj slavný beatnický román Nahý oběd, vznikne punkové album. Jak informovala agentura AFP, deska nazvaná Let Me Hang You vyjde 15. července a bude obsahovat třináct písní.

Burroughs napsal Nahý oběd coby svoji druhou knihu v marockém Tangeru. V angličtině vyšla roku 1959 a v tehdejší konzervativní společnosti udivila nejen rozvolněnou vypravěčskou formou, díky níž lze příběh číst napřeskáčku, ale také popisem života homosexuálního dealera drog Williama Leeho.

Jeho příběh začíná ve Spojených státech, v průběhu knihy se ale přesune do Mexika, Tangeru a na další smyšlená, či spíš snová místa.

Knihu, jejímž tématem je boj proti autoritativním systémům, muselo podobně jako třeba Lolitu od Vladimira Nabokova napoprvé vydat pařížské nakladatelství Olympia Press. Ve Spojených státech by Nahý oběd neprošel přes přísné zákony zakazující používání vulgarit.

V Americe se Nahý oběd objevil teprve roku 1962, přesto byl jeho prodej několik let zakázán například ve městech Boston a Los Angeles. Burroughs kvůli nařčení z údajné obscénnosti stanul i před soudem, tam se ho ale zastali mimo jiné básník Allen Ginsberg nebo spisovatel Norman Mailer.

Dnes je román považován za jeden z pilířů moderní literatury a důležitý projev takzvané beat generation. Do češtiny jej ještě za komunismu přeložil Josef Rauvolf, kniha ale vyšla až roku 1994. Od té doby se objevila ve dvou reedicích.

Nové generaci Nahý oběd roku 1991 přiblížil režisér David Cronenberg svým stejnojmenným filmem, jenž je ale knihou jen inspirován.

Než třiaosmdesátiletý Burroughs roku 1997 zemřel, části románu namluvil a pásky poskytl producentovi Halu Willnerovi – spolupracovníkovi rockera Lou Reeda a také aranžérovi americké televizní show Saturday Night Live.

Z projektu nakonec sešlo, vloni se k němu ale Willner vrátil. K nahrávání přizval kanadského psychedelického punkového hudebníka zvaného King Khan, kterého mu kdysi doporučoval právě Lou Reed.

Kanaďan nyní k Burroughsovým slovům složil hudbu a do nahrávacího studia pozval ještě australskou punkovou kapelu zvanou The Frowning Clouds.

William S. Burroughs ještě za života spolupracoval s hudebníky. Roku 1993 vydal téměř desetiminutovou skladbu The 'Priest' They Called Him, v níž recituje za doprovodu kytaristy Kurta Cobaina ze skupiny Nirvana.

Rok před smrtí se Burroughs spojil s kapelou R.E.M. a natočil novou verzi jejich písně Star Me Kitten z alba Automatic for the People.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist