Slavní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi dostáli svým slibům a končí aktivní kariéru na pódiu. Konec na scéně v roli tanečníků avizovali již dva roky. S publikem v Německu, kde působí, už se rozloučili. Teď připravují svá poslední vystoupení také v České republice a na Slovensku.

V září Bubeníčkovi odehrají sérii vystoupení v pěti českých městech a v Bratislavě, kde uvedou zatím vznikající představení Orfeus.

Součástí turné, které začne 10. září v Ostravě, jsou Brno, České Budějovice, Praha a Plzeň. Kromě slavných tanečních dvojčat diváci uvidí i slovenského herce Csongora Kassaie, který je v Česku známý díky roli v pohádce Čert ví proč, německou tanečnici Annu Hermanovou a violoncellistku Terezii Kovalovou.

Celá show nazvaná Les Ballets Bubeníček se uskuteční pod režijním vedením dua Skutr, které tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Přestože dvojčata Bubeníčkova končí svou aktivní taneční kariéru, svoji budoucnost jinak než spojenou s tancem nevidí. Dále budou působit jako choreografové, případně scénografové či autoři hudby.

"Člověk bohužel nemůže tuto profesi dělat do konce života. Tanec na profesionální úrovni je velice náročný, a to hlavně fyzicky. I když něco bude končit a člověk z toho může být smutný, něco nového naopak začíná," řekl Jiří Bubeníček před dvěma lety, když oba bratři slavili 40. narozeniny a začali uvažovat o konci taneční kariéry.

Bubeníčkovi pocházejí ze staré české cirkusové rodiny, čímž jim bylo předurčeno povolání artistů. V jejich jedenácti letech je ale učitelka tance doporučila ke studiu na pražské taneční konzervatoři.

Dalším milníkem pro ně byla soutěž v Lausanne, kde je oslovil slavný John Neumeier a nabídl jim studium na baletní škole v Hamburku.

Po absolutoriu na konzervatoři přijali v hamburském souboru angažmá. Jejich kariéra tím nabrala raketový vzestup.

Otto byl od roku 1997 prvním sólistou Hamburského baletu, Jiří v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper, kde působil na stejné pozici a také vytvářel choreografie. Oba za sebou mají mnohá ocenění i četná hostování na prestižních scénách.

Podobně jako primabalerína Daria Klimentová, která se také proslavila v zahraničí a s aktivní kariérou skončila až po čtyřicítce, i Bubeníčkové špičkově tančí také ve věku, kdy mnozí tanečníci odcházejí "do penze".

Jiří Bubeníček byl mezi kandidáty na nového šéfa Baletu Národního divadla, kde by mohl nahradit Petra Zusku, jenž v této funkci skončí v roce 2017. Nakonec byl vybrán první sólista Stuttgartského baletu Filip Barankiewicz; třetí v konkurzu byla právě Klimentová.

Na dřívější dotaz, co jim tanec dal či vzal, odpovídají oba bratři. "Tanec mi nikdy nic nevzal! Tanec musí mít člověk rád! Tanec mi dává duševní spokojenost, radost a pocit osvícení," říká Otto.

A Jiří dodává: "Dal mi svobodu. Jsem, čím jsem."