V Praze ve středu začíná hlavní program festivalu Tanec Praha. V prostoru Jatka 78 ho otevře dvojice choreografů Linda Kapetaneaová a Jozef Fruček s představením jejich skupiny Rootlessroot nazvaným Europium.

Hlavní festivalový program v Praze potrvá do 23. června. Poslední dva večery patří letošní největší hvězdě přehlídky, španělskému tanečníkovi současného flamenka Israeli Galvánovi.

Festival Tanec Praha se letos dočkal 28. ročníku. Podle zakladatelky Yvony Kreuzmannové nyní poprvé získal od státu dotaci, která významu festivalu odpovídá. Po letech, kdy ministerstvo kultury festival s celkovým rozpočtem asi 12 milionů korun podporovalo částkami kolem jednoho či dvou milionů, letos akce dostala 4,5 milionu korun.

Tanec Praha bude zřejmě jedním z festivalů, které chce ministerstvo od příštího roku podporovat ve svém samostatném, nově zřízeném programu podpory významných festivalů. Tím dá pořadatelům podobných akcí mimo jiné příslib finanční podpory na příští roky.

Vystoupení hlavní hvězdy festivalu Tanec Praha hostí jako vždy v posledních letech Hudební divadlo Karlín. Kromě hlavní festivalové scény v divadle Ponec se letos bude tančit i v prostoru Jatka 78. Těm patří středeční a čtvrteční večer se skupinou Rootlessroot.

Dva mezinárodně známí choreografové ve velké scénické kompozici hledají odpověď na základní otázky, které nabývají větších rozměrů v současné uprchlické krizi – pro co stojí za to žít, pro co stojí za to zemřít? Řecko-slovenská tvůrčí dvojice je v Česku známá projekty pro skupinu DOT504, s níž bude letos koncem roku opět pracovat.

Mladé choreografy představí festivalová sekce Dance News, která uvede autory z Itálie, Izraele, Koreje či Británie. Na festival se také vrátí choreografka Karine Pontiesová.

Program věnovaný studentům se zaměřuje na osobnost Williama Forsytha, přiblíží ho také jeho dlouholetá spolupracovnice, tanečnice Jone San Martinová.

Španělský choreograf, tanečník a průkopník stylu flamenco contemporary Israel Galván vystoupí 22. a 23. června v karlínském divadle. O Galvánovi pořadatelé mluví jako o jedné z největších postav světové taneční scény.

Choreografie La Curva (křivka, ohyb, zatáčka) je inspirována tanečníkem flamenka Vincentem Escuderem, který působil ve 20. letech minulého století v Paříži. Na jevišti jsou čtyři lidé, každý tvoří svoji křivku.

Galvánův tanec doprovází hlas Inés Bacánové, jazzový klavír Sylvie Courvoisierové a rytmus Josého Jiméneze Santiaga.