Život na Jamajce, kde svému okolí nemohl přiznat, že je homosexuál, dovedl spisovatele Marlona Jamese do úzkých. V jednom bodě dokonce napsal, že odsud zmizí “buď v letadle, nebo v rakvi”.

James nakonec zmizel v letadle do Spojených států. A tím jako by podtrhl název článku z časopisu Time z roku 2006, že tento ostrov v Karibiku je “nejhomofobnějším místem na Zemi”.

James, jenž vloni získal knižní Man Bookerovu cenu, se nyní do Jamajky vrátil na tamní literární Calabash Festival, jenž představuje světové prozaiky i básníky. U této příležitosti autor prohlásil, že situace na Jamajce je složitější, než by se zvenčí mohlo zdát.

“Jamajka je malou zemí, ale dělí se ještě na deset různých částí. A ta, ve které žijete, nemusí být stejná jako ta, kterou znají ostatní,” prohlásil pětačtyřicetiletý autor.

Tu část Jamajky, kde sám žil, James označuje spíš za jakousi lepší čtvrť. Rozhodně se v ní neodehrávají incidenty, o nichž referuje mezinárodní tisk, když například dav Jamajčanů ubije homosexuála k smrti. V tomto ohledu zahraniční média Jamajku zplošťují, tvrdí spisovatel.

“Média jsou přesvědčena, že na Jamajce pobíhají nějaká protihomosexuální gestapa a zabíjejí lidi na potkání,” uvedl.

Svoji starou větu o tom, že z Jamajky zmizí “buď v letadle, nebo v rakvi”, James vloni citoval v článku pro deník New York Times. Dnes ale říká, že byl špatně pochopen. Nenarážel tím na situaci homosexuálů na Jamajce, ale na svou vlastní svízelnou situaci, kdy se v životě ocitl na dně, přemýšlel o sebevraždě a snažil se akceptovat svoji totožnost.

“Myslel jsem si, že bych tu jako gay nedokázal žít. Ale to jsem věděl i bez toho, aniž by mě někdo musel zmlátit,” uvedl. 

Napětí na Jamajce podle něj vytváří rozdíl mezi vrstvou obyvatel, která si žije lépe, a chudinskými čtvrtěmi. James se této situace částečně dotýká i ve svém románu A Brief History of Seven Killings vyprávějícím o pokusu spáchat atentát na reggae zpěváka Boba Marleyho. Právě tato kniha autora proslavila a vloni mu pomohla k Man Bookerově ceně.

Rozdíl mezi společenskými vrstvami na Jamajce je podle autora ještě markantnější právě u homosexuálů.

Chudý homosexuální Jamajčan se na ulici může stát terčem násilného útoku. Pokud ale žije v lepší části ostrova, jeho okolí ho mezi sebe může přijmout, či ho alespoň neostrakizovat.

“Jamajka je jedinou zemí na světě, kde mám právo být. V tomto ohledu si myslím, že od ní mohu očekávat i nějaké zlepšení,” prohlásil autor, který dnes žije v americké Minneapolis a vyučuje na univerzitě Macalester College.

“Nenamlouvám si ale, že je tu všechno v pořádku, že bych třeba mohl jít po ulici a držet jiného muže za ruku. Homofobie je na Jamajce rozšířená, protože ji podporuje církev,” uvedl spisovatel, jenž kdysi sám chodil do kostela a jehož homosexuální orientaci se kněží pokusili “léčit”.

James nicméně nepopírá, že církev na Jamajce spoustu komunit stmeluje a že ve společnosti jinak hraje konstruktivní roli.

Marlon James se letos na Jamajku vrátil potřetí a festivalu Calabash poděkoval za to, že přispěl k vydání jeho románu.

Právě na workshopu, který se při festivalu koná každý druhý rok, americká autorka Kaylie Jonesová doporučila Jamesovi, aby se nevzdával i po několika odmítnutích ze strany vydavatelů na svou knihu nerezignoval.

“Právě na tomto festivalu jsem také objevil velkou část světové literatury. Tady se mi z ní poprvé zatočila hlava. Mám ten festival spojený s pocitem něčeho důvěrně známého, s objevováním nových věcí a s rodinnou atmosférou. A taky je vždycky hezké vidět pláž,” řekl autor, jenž na festivalu hovořil právě na pláži u Karibiku.

Jamajku spisovatel opustil ve svých sedmatřiceti letech a ještě pořád prý není připraven vrátit se zpět – na to má ve Spojených státech jako spisovatel příliš mnoho příležitostí.

“Existuje tam literární komunita, lidé si tam pomáhají, je tam infrastruktura, jsou tam granty. Všechny tyto věci spisovateli pomáhají, a tady je bohužel nevidím,” dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist